Ve „Strakovce“ řešili odchod Británie z EU. Kalouskova pravá ruka byla u toho

Pondělní jednání zástupců stran o brexitu ve Strakově akademii. Kromě Tomáš Prouzy se zúčastnil například Pavel Telička, Marek Ženíšek nebo Zuzana Roithová.
6. 9. 2016
19:20

Zástupci všech parlamentních stran se v pondělí sešli ve Strakově akademii. V sídle vlády zahájili sérii debat o budoucí podobě Evropské unie po plánovaném odchodu Velké Británie. Pod taktovkou státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy si vyjasňovali své priority. I dvojka Miroslava Kalouska Marek Ženíšek (TOP 09) si po setkání pochvaloval některé názorové průniky.

„V pondělí to bylo první kolo politické diskuse, kterou nabídl všem parlamentním stranám premiér. Informoval jsem je o tom, co vláda zatím udělala, a bavili jsme se o tom, na co by se každá z politických stran chtěla při přípravě reforem EU soustředit. Příště budeme pokračovat konkrétněji o tématech vnitřní bezpečnosti, obrany a fungování EU institucí,“ nastínil pro Blesk.cz Prouza.

Prouza už dříve například odmítl možnost, aby Britové měli nadále přístup na evropský trh, ale zároveň zavřou svůj pracovní trh. „Summit v půlce září v Bratislavě bude začátkem jednání o reformě EU, výsledky budeme chtít mít v březnu příštího roku u příležitosti 60. výročí podpisu Římských smluv. Takže je na debatu prostor,“ dodal.

Pondělní jednání si pochvaloval i jeden ze zúčastněných, první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Nepřeceňuji to, ale vítám, že se vláda snaží alespoň poskytovat informace i opozici a že jí jde o širší souhlas české pozice v Bruselu,“ uvedl pro Blesk.cz.

„Jsem rád, že vláda vnímá, že je nutné kromě V4 hledat spojence i jinde, například v některých oblastech Nizozemsko či Švédsko. Nebo že je shoda na tom, že pokud bude chtít být Velká Británie součástí jednotného trhu, musí respektovat všechny čtyři svobody, na kterých je postaven,“ doplnil Ženíšek.

V pracovní skupině k řešení brexitu zasedají pod vedením Prouzy zástupci ministerstev, ale také Hospodářské komory nebo odborářů. Scházet se mají nepravidelně podle potřeby. Zpočátku ale častěji, zhruba dvakrát do měsíce. Pondělní schůzky se kromě Ženíška zúčastnili například europoslanec Pavel Telička za ANO nebo místopředsedkyně lidovců Zuzana Roithová. 

Podívejte se, co řekl Tomáš Prouza o brexitu ve Studiu Blesk:

Video Sobotkovy složky i důsledky brexitu. Eurotajemník Prouza rozebral odchod Britů. - Václav Lang
1080p 720p 480p 360p 240p

an.manchester ( 24. září 2016 13:57 )

De fakto nevim zdali nasi politici maji spravne info, ale byly uz kdysi vyjednany stejne podminky pro lidi co sem prisli pracovat z EU- nebyla to pravda a neni. Diskriminace nizsi mzda za 10 let mohou vypravet konkretni zamestnavatele a kolegy nadrizene i lidi na stejnych pozicich jak se tu k nam chovali ci nekteri dodnes chovaji. Neplaceni mzdy nekde, nebo mene jak maji, neplati dane a tisknou ze ano a vy pak to musite hradit znovu vymahaji to po vas. Nebo otrocka prace - tou jsem prosla v Enniskillen na pokraji Anglie- jelikoz okupuji Severni irsko. Anglican krizeny dle vizaze s arabem najimali lidi a nekterym neplatili nic, nekterym jako Rusum 3.40 a dalsim jak se mu zrejme chtelo. S Ruskou co tam za penize dodavala lidi spaval jak udajne majitel, tak i ekonom. Pozdeji kdyz asi 3 mesice neplatili mzdu nam dali seky a ty byly nekryte. Prace v mraze chladu i 20 h denne mluvit se dalo jen rusky na linkach. A i to moc ne, museli jste delat jak v Gulagu. Ubytovani si hradit i cestu do prace- tak se zachazi s lidmi z vychodu take. Kalousku - kazda prace je prace a ma byt ohodnocena. Sikana to je dalsi kapitola. Po brexitu jsem si vyslechla uz i dotaz, kdy odejdu navzdy a nebo kudy chodim do prace a nebo bydim li na stejnem miste a jine.Tu je to normalni- bylo to uz a ted to narusta. Jako za Hitlera take to slo krok po kroku a pak byl pece. MOzna by melo byt odhlasovano, ze cela vych. EU musi opustit vsichni Anlgii ale? vsichi kdo ma britsky pas musi opustit EU navzdy. Kdo neumi plynule cesky tak mu nadavejte jako oni driv nam. Zadne ze na ne mluvite na nasem uzemi Angicky. Jsou i jine narody napr. USA, kde byla rada ma znamych co byla i v Anglii- rikaji tam je svoboda jsi clovek. V Anglii ne.

1912 ( 7. září 2016 06:41 )

VY MAGOŘI ZAJÍMEJTE SE JAK I MY VYSTOPUPIT Z TÉ DOKTÁTORSKÉ EU !!

pomooc-hori ( 6. září 2016 20:17 )

alespoň někdo, ty komunistický smrade

pomooc-hori ( 6. září 2016 20:05 )

tak Kraďousek už s uslintqaným knížetem nepočítá

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa