Jak se odchází z EU? Scénář, co bude následovat po referendu o Brexitu

Autor: bud - 
24. 6. 2016
10:43

Britové si zvolili odchod z Evropské unie (EU), referendem to ovšem zdaleka nekončí. Potrvá nejméně dva roky, než se všechno formálně vyjedná a Británie z unie vystoupí. Smlouva o fungování EU stanovuje přesný postup, co nyní bude následovat a kdo o Británii bude hlasovat. Jde však o historicky první dobrovolné rozhodnutí země odejít z Unie podle nových pravidel, proto se nad mnoha věcmi stále vznáší řada otazníků.

Možnost dobrovolného vystoupení z EU je ve smlouvách o fungování Unie zanesena od roku 2009 a celý proces popisuje článek 50. Vše oficiálně začne formálním oznámením záměru Británie vystoupit Evropské radě, která se skládá ze zástupců všech 28 zemí (např. premiérů nebo prezidentů) a úřadujícího předsedy Donalda Tuska.

Vše o Brexitu čtětě ZDE

Tím v podstatě začne běžet nejméně dvouletá lhůta, v jejímž průběhu se bude vyjednávat o samotném vystoupení. Po tuto dobu bude Británie stále členem EU, a bude tak muset plnit všechny závazky. Britští zástupci v Evropské radě se však nemohou účastnit budoucích jednání a hlasování o Británii.

Vše musí schválit instituce EU

Nakonec musí celý odchod schválit zákonodárné instituce EU, tedy Evropský parlament (EP) a Rada EU (politické těleso zastoupené 28 členskými státy, které je vedeno vždy jedním státem, což je označováno jako předsednictví EU). V EP musí odchod schválit většina europoslanců a zatím není jasné, jestli se hlasování budou moci zúčastnit britští zástupci. V Radě EU musí pro odchod hlasovat tzv. kvalifikovaná většina, tedy alespoň 20 států.

Odchod z Británie by teoreticky mohli zablokovat ještě poslanci v britském parlamentu, kteří musí rozhodnutí lidu formálně posvětit a přijmout potřebné zákony. Je to však nanejvýš nepravděpodobné, protože by to v podstatě znamenalo politickou sebevraždu, protože by takoví poslanci otevřeně šli proti vůli lidí hlasujících v referendu.

Britové se navíc musí připravit na to, že jejich země bude vržena mimo volný trh a bezcelní zónu, který v rámci EU funguje, a musela by si vyjednat zvláštní podmínky fungování. Smlouva o EU říká, že návrat do EU je možný, ale země by musela projít stejným přijímacím procesem.

Doporučujeme
franta15 ( 25. června 2016 10:00 )

 Hned na úvod hážu do placu taky jeden scénář jak by to mohlo pokračovat.Velká Británie si počká s tím podávat"odhlášku"z EU.Udělá to až nový premiér a nová vláda na podzim.Mezitím zablokuje EU aby neschvalovala žádné další blbosti.Taky si mezitím rozmyslí koho dalšího by vzala do jejich nové evropské Unie?Zpočátku třeba něco menšího,třeba celní atd.Mezitím stávající státy EU,včetně nás udělají doma referendum o vystoupení z EU.Nějací kandidáti už jsou známí už teď!U nás je výsledek jasný také už teď.S Camaronem máme dobré vztahy,vč. premiéra a tak bychom mohli ziniciovat,že bychom rádi-celý Šengen vstoupili do nové Unie s VB- Spojeným královstvím.To by mohlo získat další státy,území a spojence,které už kdysi dávno měli a moc dobře jim to fungovalo, Anglie byla světová velmoc. A hlavně, nikdy neudělala na Evropu ani svět žádný podraz.Bojovala s námi ve 2.svět.válce proti Neměcku!Vytvořit Novou Evropu s velkým N jako konkurenci Merkelová 4.Říši,to je nádherná idea pro další 2 generace našich dětí.A Sobotku bychom mohli místo do Bruselu poslat do Londýna,určitě by se tam snažil ještě víc jak v Bruselu.Merkelová by měla převzít vedení EU,tj. odjmenovat tam ty 3 figuríny,které mají odchod Anglie na svědomí.Oni teď ještě ani sami neví,že jsou viníky a ani jim to nikdy nedojde!S byrokracií,přikazováním,děláním zločinců z lidí,kteří se brání agresi musí být konec.Světu vládnou peníze a obchod a my bychom s Anglií měli umět v této věci dělat pragmatické věci,aniž bychom usilovali o život státům a občanům,kteří tam budou s námi.Myslím,že by se přidali i další státy EU-sever Evropy,Francie /která Němce srdečně nenávidí-viz historie/,Holandsko/velmi draví obchodníci,nejlepší v celé Evropě/.Jedině tak budeme i my malé státy moct obstát v konkurenci východu Azie. EU nás i tak bude dál potřebovat,má u nás spoustu firem a od nás odchází miliardy ve formě dividend právě k nim a proto jsou na tom tak dobře.Sami jsou nekonkurenčně schopní,s jejich mzdami a pinklich systémem.Tak co?

japome ( 24. června 2016 16:34 )

EU - zbytečná a drahá instituce , zákaz, příkaz, rum není rum, zabiječka za trest, pomazánkové máslo to řeší samé blbinky a rozpadá se jim to pod rukama - to jsem opoměl uprchlíky - ti jim srazili vaz. Za ty prachy co tam berou - .to se jim povedl majstrštyk

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud