Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

„Odchod Británie z EU by byl katastrofou pro všechny,“ varuje europoslanec

Autor: tmp - 
7. června 2016
21:20

Je jedním z těch, kteří kopou za tým zastánců setrvání Velké Británie v Evropské unii. Přestože výzkumy ukazují, že mírná většina Britů bude skutečně hlasovat pro setrvání, má britský europoslanec Richard Corbett velké obavy, že se lidé nakonec rozhodnou pro opuštění EU. Pro Blesk.cz poodhalil, jakým způsobem se snaží Brity přesvědčit i jaká je momentálně atmosféra mezi ostatními europoslanci.

Jen do půlnoci mají britští voliči možnost se registrovat do historického referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Přestože konec registrací je už v úterý, volební kampaň trvá až do 23. června. Tedy do dne, kdy se rozhodne. „Nikdo si není úplně jistý, jak to nakonec dopadne,“ říká nejistým tónem silný zastánce setrvání evropský poslanec za labouristy Richard Corbett.

Podle britského poslance rozhodně nejde o jednoduchou otázku a je mnoho důvodů, proč vůbec tolik Britů by rádo z Evropské unie vystoupilo. „Evropské instituce jsou vzdálenější pro lidi než národní instituce, tak je velmi jednoduché dělat závěry o EU. A pak máme v Británii také mediální scénu, především tištěná média, která jsou velmi euroskeptická. Tohle všechno znamená, že to bude jen velmi těsné,“ míní Corbett.

Podle posledních výzkumů veřejného mínění půjde opravdu o procenta hlasů. Podle úterních výsledků dvou anket vedou mírně zastánci setrvání. Jednoprocentní vítězství pro odpůrce brexitu také ukazují výsledky elektronických průzkumů agentur YouGov a ORB.

„Průzkumy ukazují, že mladí lidé jsou většinou pro setrvání, zatímco ti starší chtějí odejít, jenže u nich je zase větší pravděpodobnost, že půjdou volit,“ míní.

„Referendum být nemělo“

Podle Corbetta je vlastně náhoda, že referendum nakonec skutečně proběhne. „Ještě před loňskými britskými volbami řekl David Cameron, že po volbách rozhodneme o opuštění brexitu v referendu, aby zmírnil napětí mezi frakcemi konzervativců. Ale je dost možné, že David Cameron by nikdy nemyslel, že bude muset splnit tenhle příslib, protože ani on by nikdy nečekal, že konzervativci vyhrají naprostou většinu sedadel. A tohle byl přesně ten typ slibu, který mohl být vyjednán v rámci koalice s liberálními demokraty. Ale oni vyhráli, takže to musel splnit,“ vysvětluje.

Přestože je britská chuť opustit Evropskou unii jedno ze stěžejních témat Evropského parlamentu, evropští poslanci se automaticky na všechny britské poslance skrz prsty nedívají. „Většina členů parlamentů je politicky vědomá toho pozadí, takže neobviňují všechny z nás,“ říká s úsměvem. „Ale samozřejmě je tady velké znepokojení, že Británie opustí Evropskou unii, myslím si, že by to bylo katastrofické pro Británii, ale také pro Evropskou unii,“ nabídl pohled do zákulisí.

Podle politických zastánců brexitu je Evropská unie moc regulovaná a lepší obchodní podmínky by Británie vyjednala, kdyby jednala sama za sebe. Argumentovali například i lepšími smlouvami se Spojenými státy.

„Také proto byla Obamova intervence do kampaně velmi důležitá, protože někteří říkali: Opusťme EU, můžeme mít lepší dohody s Amerikou. A Obama přijel do Londýna a řekl: To není tak jednoduché,“ zmiňuje Corbett s tím, že právě to se snaží v kampani vysvětlit i jeho strana.Samo ( 8. června 2016 21:15 )

Nejprolhanější je odsouzený na 8,5 roků a jmenuje se David Rath. V současné koalici jsou lidé jako je Babiš a Sobotka, kteří si s Rathem nezadají. Babiš si píše zákony své firmě na míru a proto Agrofert bude dostávat od státu dotace na pěstování řepky olejnaté až do roku 2020 přesto, že v Evropě už od dávání biologických příměsí do pohonných hmot ustoupili. I nadále bude Agrofert vyhrávat tendry na státní zakázky v 80 procentech, protože ví přesně, co mají do podmínek napsat. Všetci kradnú a Babiš nejvíce. A Sobotka, ten má máslo na hlavě z doby, když dělal ministra financí v Grossově a Paroubkově vládě.

1pepan ( 8. června 2016 13:18 )

Katastrofa by to byla jen pro Merkrlovou a německé banky-německé občany. Rychle pryč z EU!

hanka666 ( 8. června 2016 07:34 )

Katastrofou pro všechny bude existence EU v takové podobě, jako je nyní. To nemůže a nebude fungovat. Nemůže nikdy fungovat to, že lidé z východu mají několikrát nižší platy a jsou vysávány a ždímány jako citron. A demokracie? I můj pes se směje

Nezadat ( 7. června 2016 22:40 )

Mě min.mzdu neseberou,ale ten ha-jzl by přišel o milióny.Čert vem celou bandu příživníku z Bruselu-do pekla a bude klid.

lug70 ( 7. června 2016 22:28 )

Všimněte si, varování před odchodem z EU je vždy nejvíc slyšet od těch, kteří "pracují" v jejich byrokratických strukturách. Odchodem Británie z EU totiž ztratí smysl mnoho účelově zřízených a dobře placených koryt, tedy i plné koryto dotyčného britského europoslance. Nic tragického se samozřejmě nestane, jen bude třeba přepsat nebo upravit spousty smluv. Politici Británie budou z toho na větvi, ale britští byznysmeni se s ostatními zeměmi EU velmi rychle dohodnou na pokračování spolupráce a vzájemném obchodu.

Zobrazit celou diskusi