NATO se chystá na válku přes internet. Vydrží oproti EU jednotné?

Autor: zst - 
2. července 2016
11:06

Špičky Severoatlantické aliance se chystají na blížícím se summitu NATO ve Varšavě uznat kyberprostor jako páté reálné místo pro válku po souši, vodě, vzduchu a vesmíru. Důvodem je především hrozba Ruska. Na setkání aliance se také ukáže jednota tohoto společenství. Z NATO ale zatím žádná země vystoupit nechce.

Kyberprostor jako reálné válčiště – i to je jeden ze způsobů, jak se bránit ruské agresi. Na summitu NATO ve Varšavě se na tom nejspíš shodnou špičky aliance. Informovaly o tom Lidové noviny.

„Dnešní společnost můžete paralyzovat z jednoho místa stiskem několika tlačítek. Od MHD až po nemocnice,“ uvědomuje si nebezpečí český ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Ministr obrany na inspekci v Maďarsku. Češi tam pomáhali stavět plot proti uprchlíkům.Ministr obrany na inspekci v Maďarsku. Češi tam pomáhali stavět plot proti uprchlíkům. | Blesk - Zbyněk Pecák

Strategie proti Rusku aneb Jak ochránit Pobaltí

I ochrana internetu má být jednou ze strategií, jak se bránit Rusku. Krádeže citlivých dat nebo vyřazování serverů z provozu společně s internetovou propagandou využívá gigant na Východě velmi často.

„Ochrana před kyberútoky je ze zákona v působnosti Vojenského zpravodajství. Zpravodajci jistě vědí, čeho a jak mají dosáhnout,“ poznamenal k tomu náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář. Právě on bude společně se Stropnickým českým zástupcem na summitu.

Podívejte se, jak chrání protiraketový deštník NATO Českou republiku:

Video  Analýza: Jak protiraketový štít NATO chrání Česko?  - redakce Blesk
Špičky vojenského uskupení ale čeká větší problém. Musí zvolit širší taktiku proti Rusku, včetně plánu pro Pobaltí, které je zemí Vladimira Putina nejvíce ohroženo.

„Dohodli jsme se na vytvoření jednotky, která bude cvičit společně s pobaltskými státy a Polskem. Dohodneme se, jaké věci budeme společně nacvičovat,“ řekl k tomu Bečvář s tím, že Česko z vlastní iniciativy poskytne ohrožené oblasti jednu rotu, tedy až 200 vojáků.

„Kaliningrad představuje obrovský arzenál. Na druhou stranu si nemyslím, i když vyloučit se nedá nic, že by Ruská federace šla do masivního ataku. Volí jiné cesty. Propaganda jede na plné obrátky a Rusové do ní investují ohromné sumy,“ dodává Stropnický.

EU se tříští, zůstane jednotné NATO?

Oproti problémům Evropské unie, která čelí vystoupení Velké Británie ze společenství, by NATO mělo zůstat jednotné. Podle Martina Stropnického je to dáno jasným a jediným úkolem aliance.

Obě entity nemůžeme tak úplně srovnávat. Severoatlantická aliance je nástrojem kolektivní obrany, kdežto EU zahrnuje obrovské spektrum ekonomických, politických, právních nebo kulturních problémů. V NATO hrají hlavní a nezastupitelnou roli Spojené státy,“ vysvětlil ministr obrany.

Video  Exkluzivně na palubě lodi, která i Česko chrání před raketovou hrozbou.  - Václav Lang

Zda se brexit i přesto projeví na schopnosti Evropy se bránit, je otázkou. Nedokážou na ni aktuálně odpovědět ani velitelé armád. Bečvář upozorňuje na to, že Británie je jadernou velmocí se silnou armádou. „Neumím si představit, že by zcela opustila evropskou bezpečnost,“ poznamenal.

Podle Stropnického se brexit projeví už na blížícím se summitu. Bude se zřejmě volat po demonstraci jednoty aliance. Ani on ale neočekává, že by Britové vyklidili v NATO pozice. „Jsou naprosto klíčovou spojnicí mezi Evropou a USA,“ řekl šéf rezortu obrany.

Konvoj spojenecké armády USA projel Českem dvakrát v posledních několika měsících. Podívejte se na fotogalerii:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hades ( 3. července 2016 10:20 )

Tolik nenávisti a zla ? Asi máš hodně těžký život .

flesch2z ( 3. července 2016 09:57 )

Paranoidní "špičky" NATO jsou už hodně dlouho otupělé! Když chtějí kyberválku, tak ať si ji každý stát řídí ze svého státu, k tomu nepotřebují posílat vojsko do jiných států. No a konečně se ušetří za zbrojení a lidské životy, pokud jim ovšem nezpůsobí genocidu hladomorem, že?!

1912 ( 3. července 2016 08:16 )

1912 ( 3. července 2016 07:56 )

Zločinecká US si vybírá takové magory jak v NATO - EXKOMUNISTA PAVEL - , EU - EXKOMUNISTA STB KGB A NYNÍ AGENT US ŠTĚTINA,PROAMERICKÝ POSPÍŠIL , V PARLAMENTU -HAMÁČEK,MINISTR STROPNICKÝ , -,V SENÁTU -ŠTĚCH hlavně potomky židů a taky vlez***ky co jim ty lži žerou a pomáhají se štvavou kampani i propagaci proti RUSKU a takových magoru se zde najde mnoho a ještě rozeštvávat národ -a rozdělovat - BÝVALÝ LIDOVEC KALOUSEK je jich zde mnoho a hlavně mladý se nechávají oblbovat a huby krmit těmi hamburgry co jsou v nich samé jedy a pouze náhražky modifikovaných ..sra..ček které jim ten mozek zatemnuje !! Už jsou tak zblblí že se nechávají i naverbovat k těm zločincům NATO a bojovat za zájmy US

jitrnice007 ( 2. července 2016 23:04 )

  No to je komedie... Rusko utočí na Evropu...ruzné taktiky,videa,rakety,lodě,Američani, kdy se bude válčit??? dlouho nic nebylo KLDR je nějaký potichu IS dnes prohrají zítra vyhrají.......TVL takovou komedii kvulu Rusku že zautoči na pobaltí... TVL tomu řikám RESPEKT,místo aby to poslali na IS a vymazali je z mapy tak budou měsíc hlídat Baltské moře a to Pobaltí a budou hlídat jestli Ruská stíhačka nebude z levým křídlem nad Estonském uzemí aby mohli vystřelit Jooo Pobaltí je už nezajímá jasný že tam něco pošlou aby se podívaly na Armádu NATA co je kousek od Ruských vod.......Nepudou na Estonsko když je chraní Nato...ale nic se neděje pudou na jih Krym už mají a zbytek Ukrajiny by byla otázka týdne.....Bez problému jelikož Ukrajina není v EU ani asi v Natu nikde je nechtějí přitom Ukrajinci by se rádi připojily ale nevím proč nemůžou.....Tam je Šikanují Rusáci a Bělorusové.....sebrali jím uzemý jako *** a EU se zmohla jen na Sankce.....A první kde se unás ozval byla firma Madeta...-150 milionů...tudíž trest žadný tak proč to nezkusit ještě....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud