Zeman vztyčil na summitu NATO prst na Merkelovou. Kvůli uprchlíkům?

Autor: Jaroslav Šimáček - 
8. 7. 2016
19:20

Společné „rodinné“ foto plné úsměvů, řada setkání státníků v kuloárech. Ve Varšavě odstartoval summit NATO, za Česko se jej účastní prezident Miloš Zeman a ministři Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chybět nemůže ani druhý nejvyšší muž Aliance Petr Pavel, se kterým Zeman již také stihl posedět. Kromě toho český prezident varovně vztyčil prst směrem ke kancléřce Angele Merkelové. Proč?

„Summit NATO je vynikající příležitostí k neformálním rozhovorům se zahraničními státníky. Pan prezident, k šoku pražské kavárny, krátce hovořil s nejdůležitějšími partnery České republiky, jejíž zájmy ve Varšavě hájí,“ vzkázal Blesk.cz z Varšavy hradní mluvčí Jiří Ovčáček

Na svůj Twitter umístil řadu fotek právě z těchto neformálních setkání – Miloš Zeman si potřásl rukou s Barackem Obamou, který dorazil na patrně poslední zahraniční cestu ve funkci prezidenta USA.

Zemanův pozdrav opětoval také francouzský prezident François Hollande, kterého Zeman přivítá již 20. července v Praze. Český prezident poseděl také s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, sešel se ale i s druhým nejvýše postaveným mužem NATO, generálem Petrem Pavlem.

Zemanův vztyčený prst k Merkelové

Zaujal však také vztyčený ukazováček Zemana směrem k německé kancléřce Angele Merkelové. Co do činění přitom toto gesto patrně mělo s uprchlickou krizí. „Pokud jde o krátký pozdrav se spolkovou kancléřkou, v tuto chvíli nebudu jeho obsah komentovat. Snímek je více než vypovídající. Mohu pouze konstatovat, že kritické názory pana prezidenta na předchozí vítací politiku jsou dobře známy,“ dodal pro Blesk.cz Ovčáček. 

 

Summit NATO ve Varšavě odstartoval v pátek na varšavském stadionu pro 58 tisíc platících diváků. Pořadatelé jej však při této příležitosti pozměnili a místo zeleného pažitu vyrostl uprostřed velký bílý zasedací stan. Na samotné jednání se patrně nepříliš dobře vyspala Angela Merkelová. Znavenou kancléřku zachytili fotografové při zívání.

Summit NATO ve Varšavě: Zívající Angela MerkelováSummit NATO ve Varšavě: Zívající Angela Merkelová | Reuters

Šéf NATO: Útok na jednoho spojence je útokem na všechny

Na summitu, který dle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bedlivě sleduje i ruský prezident Vladimir Putin, na sebe dlouho nenechalo čekat varování právě před ruskou hrozbou. Řevnivost NATO a východní velmoci v době přetrvávajících sankcí je více než patrná.

„NATO nehledá konfrontaci, nechceme novou studenou válku. Studená válka je historií a historií by měla zůstat. Ale musíme být také schopni v novém bezpečnostním prostředí bránit a chránit všechny naše členy,“ uvedl dle ČTK ve svém proslovu šéf NATO Jens Stoltenberg, podle kterého bude Varšavský summit mezníkem.

Rozhodnout by měl mj. o vyslání mezinárodních kontingentů do Litvy, Lotyška a Estonska a také právě do Polska, země, která za pořadatelství summitu zaplatila v přepočtu takřka miliardu korun.

Ruský strašák je skloňován představiteli NATO včetně Petra Pavla často - mj. v souvislosti se záborem Krymu, kde Rusové nejprve dle svých slov nikdy nebyli, poté však Vladimir Putin „přiznal barvu“ a zelené neoznačené mužiky uznal za ruské. Vedle toho je však také kritizováno působení Ruska na východní Ukrajině a podpora proruských separatistů, dále pak ruská propaganda, vnímající Západ jako nepřítele.

Podle Stoltenberga je důležité, aby se scénář Krymu či východní Ukrajiny neopakoval. Předejít tomu mají i jednotky NATO v Pobaltí. „Vyšlou jasnou zprávu, že útok na jednoho spojence je útokem na celou alianci,“ míní šéf NATO.

Summit NATO ve Varšavě: Společné fotoSummit NATO ve Varšavě: Společné foto | EPA

Vladimir Putin však prý nyní spoléhá na to, že zdravý rozum nakonec zvítězí, tvrzení o ruské hrozbě označuje za absurdní. „Samozřejmě se snažíme hledat racionální body, které jsou snadno patrné například v dnešních vyjádřeních pana Stoltenberga o nezbytnosti zachování kontaktů, o neexistenci jakékoli bezprostřední hrozby ze strany Ruska a tak dále,“ citovala agentura TASS mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Summit NATO ve Varšavě: Lubomír ZaorálekSummit NATO ve Varšavě: Lubomír Zaorálek | ČTK

Hrozby? Nejen Rusko, ale i migranti a brexit

Nejen vření kolem Ruska, ale i další témata rozproudila jednání na summitu. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je důležitým i téma migrace, která nabrala opět na síle a na Evropu míří z jihu, přes Itálii.

Došlo ale i na brexit. „Neotáčíme se zády k Evropě, neotáčíme se zády k evropské obraně a bezpečnosti,“ ujišťoval novináře končící britský premiér David Cameron, který během kampaně neuspěl v přesvědčování voličů, aby Británie v EU zůstala. 

„Evropa je nepostradatelný partner,“ uvedl pak prezident USA Obama, který vyrazil na rozhovory s unijními představiteli Jeanem-Claudem Junckerem a Donaldem Tuskem. Po nich pak reagoval i na další střelbu v USA, kdy odstřelovači zabili pět policistů v Dallasu během jinak poklidných protestů proti údajným diskriminačním postupům strážců zákona vůči černošskému obyvatelstvu.

Summit NATO ve Varšavě: David Cameron s Barackem ObamouSummit NATO ve Varšavě: David Cameron s Barackem Obamou | Reuters

Jak vidno, Británie i USA řeší vlastní problémy, stejně tak Evropa. „Sledujeme politiku agrese a trvající nedostatek respektu k mezinárodnímu právu, suverenitě a územní celistvosti. Důsledkem vojenských konfliktů je nestabilita i nové hrozby jako terorismus a hybridní válka,“ upozornil dle za pořadatelskou zemi polský prezident Andrzej Duda.

Ten se při přivítání jednotlivých hlav států či ministerských předsedů fotil společně s Jensem Stoltenbergem s jednotlivými účastníky, došlo samozřejmě i na prezidenta Zemana s jeho již tradiční hůlkou. A poté i na „family“ foto plné úsměvů - předtím, než státníci vyrazili řešit i další problémy, jako je třeba boj s Islámským státem či kyberterorismus.

Téma studené války s Ruskem se však během jednání opět objeví. Minimálně na sociálních sítích už se tak stalo. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

animka ( 9. července 2016 20:38 )

Holubová musela být pod vlivem, to není možné. Chovala se trapně, stařena! A Bohdalka se vetře kde může. Potřebovala se zadarmo nacpat, baba závist a lakota!!

maledivy2016 ( 9. července 2016 13:25 )

Amerika je centrum zla v celém světě, to každý civilizovany a normální člověk viděl a vidí.! Děkujeme Bohu, že existuje Rusko a Putin! Odjakživa si USA hrají na četniky v celém světě kde zasejí zlo a pak ho jdou jako řešit, ale přitom jim jde pouze o nerostné bohatství! USA je zlo, ne Rusko!

pomooc-hori ( 9. července 2016 10:27 )

Přesně tak

viIli ( 9. července 2016 09:31 )

xiiioma ( 9. července 2016 09:29 )

Díky, jdu tam.

Zobrazit celou diskusi
Další videa