Bílý dům odhadoval, že by přehlídka mohla vyjít poplatníky na deset až 30 milionů dolarů (až 678 milionů Kč). Nakonec si ale podle agentury AP město Washington řeklo o více než 90 milionů dolarů (více než dvě miliardy Kč). Přehlídka by tak vyšla třikrát dráž, než si představoval Bílý dům.

Trumpa odhad nákladů pohoršil. "Místní politici, kteří (špatně) řídí Washington, mají čich na peníze. Chtěli tak směšnou sumu, že jsem to zrušil. Nikdy se nenechte doběhnout!" napsal prezident na twitteru. Oznámil, že se místo washingtonské přehlídky zúčastní 11. listopadu vojenské přehlídky v Paříži při příležitosti stého výročí ukončení první světové války. V jiném datu bude přítomen i podobné akce na vojenské základně Andrews u Washingtonu.

Trump doufá, že napřesrok se přehlídka ve Washingtonu uskuteční, bude-li cenový odhad podstatně menší. "Letos aspoň můžeme nakoupit několik stíhaček navíc," napsal na twitteru.

Předpokládalo se, že se přehlídky ve Washingtonu zúčastní pět až sedm tisícovek vojáků, jakož i vojenská technika a letectvo. Vojáci měli pochodovat od Bílého domu ke Kapitolu.

Trump již dříve dal najevo, že by si přál ve Washingtonu uspořádat velkou vojenskou přehlídku, podobnou té, kterou jako čestný host sledoval loni 14. července na pařížské třídě Champs-Élysées.

Jde o politicky citlivou otázku od doby, kdy Pentagon po Trumpově schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zrušil plánované vojenské cvičení s Jižní Koreou. Podle Trumpa by manévry byly velmi drahé a také by provokovaly. Podle Pentagonu by srpnové cvičení stálo 14 milionů dolarů (asi 317 milionů Kč).

Proti přehlídce se postavila také veteránská organizace. "Než budeme moci oslavit vítězství ve válce proti terorismu a vrátit naše vojáky domů, domníváme se, že by bylo lepší peníze na přehlídku vynaložit na zajištění rozpočtu ministerstva pro záležitosti veteránů a na co nejlepší péči o naše vojáky a jejich rodiny," prohlásila velitelka Americké legie Denise Rohanová.

Naposledy se vojenská přehlídka v hlavním městě USA uskutečnila v roce 1991, po válce v Perském zálivu. Zúčastnilo se jí asi 8000 vojáků.