Mezi hosty smutečního obřadu byl i náčelník generálního štábu Aleš Opata, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO).

Před kostelem stála během celého obřadu čestná stráž. Když vojáci vynášeli rakev, zazněla čestná salva a mimo jiné také česká hymna. I do pohřebního vozu s Marcinovou rakví pokládali někteří lidé květiny. "Bylo to velmi dojemné. I když jsem Martina osobně neznal, stal jsem se součástí toho příběhu. Vojáci si uvědomují, že je riziko, že na misi zemřou, ale připravit se na to nedá. Všichni odjíždějí s tím, že se vrátí domů," řekl novinářům vojenský kaplan Vladimír Moravec.

Pohřbu se na přání rodiny neúčastnila média. Prostor před kostelem proto zaplnily novinářské štáby, náměstí bylo uzavřeno pro vjezd automobilů.

Na pomoc rodinám padlých vojáků vypsal Vojenský fond solidarity charitativní sbírku. Každý den na ni lidé pošlou několik set tisíc korun. Aktuální stav sbírky k dnešnímu dni je podle Jindřicha Pleschera z tiskového oddělení generálního štábu šest milionů korun.

Afghánský útočník se v blízkosti českých vojáků odpálil, když byli na pěší hlídce nedaleko Bagrámu. Všichni tři sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Ministr obrany Metnar je minulý týden povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků a vyznamenal je Křížem obrany státu, což je nejvyšší vyznamenání, které ministr může udělit.

V hlídce bylo šest vojáků, zbylí tři byli zraněni, ani jeden není v ohrožení života.

Pohřeb Kamila Beneše se bude konat ve čtvrtek v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, kde Beneš bydlel. Pohřeb třetího padlého, Patrika Štěpánka se uskuteční v pátek ve 13:00 v Plzni.