Norsko v úterý oznámilo, že požádá Spojené státy, svého spojence z NATO, aby od roku 2019 na cvičení do skandinávské země poslaly 700 příslušníků svého námořnictva místo dosavadních 330. Dodateční vojáci navíc mají být umístěni blíže norsko-ruské hranici.

"To činí Norsko hůře předvídatelným a mohlo by způsobit zvyšování napětí, vyvolat závody ve zbrojení a destabilizovat situaci v severní Evropě," uvedl ruský velvyslanec v prohlášení umístěním na facebooku. "Vnímáme to jako jasně nepřátelský krok a nezůstane bez následků," dodal ambasador.

Norsko je znepokojeno Ruskem od anexe ukrajinského Krymského poloostrova v roce 2014. Zároveň však zdůrazňuje, že svého mnohem většího souseda, s nímž má na severu společnou hranici v délce 196 kilometrů, nepovažuje za přímou hrozbu.

Norsko se v roce 1949 stalo zakládajícím členem NATO. Aby uklidnilo tehdejší Sovětský svaz, zavázalo se, že nedovolí cizím vojskům vstup na své území. Později tento závazek zmírnilo, aby umožnilo společná vojenská cvičení se zahraničními armádami na norském území.

První američtí vojáci dorazili do Norska loni v lednu, aby tam cvičili boj v zimních podmínkách. Nyní je ve středním Norsku přibližně 330 členů americké námořní pěchoty, odejít však mají na konci letoška. Oslo požádá Washington, aby příští rok poskytl 700 mariňáků. Dodatečné vojáky chce rozmístit na severu v kraji Troms poblíž Ruska a polární oblasti.