Gerasimov řekl, že pokud budou ohroženy životy ruských vojáků v Sýrii, odpoví Rusko protiútokem. Haleyová o případném americkém zásahu mluvila v souvislosti s tím, že se nedaří zastavit útoky na syrské civilisty. Gerasimov také uvedl, že připravovaná provokace má Washingtonu posloužit k obvinění syrské armády z použití chemických zbraní.

"Spojené státy chtějí dodat takzvaný důkaz o smrti mnoha civilistů jako důsledek chyby syrské vlády a ruského vedení, které ji podporuje. Za to Washington plánuje raketový a bombový útok na vládní čtvrť v Damašku," řekl Gerasimov. Upozornil, že v objektech syrského ministerstva obrany jsou i ruští vojáci. "Budou-li ohroženy životy našich vojáků, ruská armáda odpoví odvetnou akcí na rakety i na odpalovací objekty," řekl Gerasimov.

"Případný útok (na Sýrii) bude mít vážné důsledky. Paní Haleyová by si měla uvědomit, že jedna věc je zneužívat nezodpovědně mikrofon v Radě bezpečnosti OSN, a druhá to, že ruská a americká armáda si prostřednictvím svých komunikačních kanálů sdělují, co udělat lze a co se udělat nesmí. Koalice, jíž USA velí, o tom dobře ví," řekl Lavrov. Prohlásil dále, že západní partneři, kteří mají kontakty se skupinami působícími ve východní Ghútě, nevyužili svého vlivu k tomu, aby tyto skupiny přinutili zastavit útok na civilisty. Pondělní sdělení Haleyové, že Američané předloží RB OSN novou rezoluci o Sýrii, podle ministra dokazuje neschopnost USA prosadit plnění předchozí rezoluce (o příměří).

Lavrov nepovažuje za vhodné rozšiřovat nyní počet oblastí klidu zbraní v Sýrii, protože je třeba soustředit se na to, aby příměří platilo tam, kde už bylo dojednáno. O případném dalším rozšíření podle něj budou jednat ministři zahraničí Turecka, Íránu a Ruska na svém dalším setkání v Astaně, naplánovaném na 16. března.

Washington kritizuje Damašek za útoky na východní Ghútu, kde je v obležení na 400.000 civilistů. Podle Moskvy a syrské televize dnes z východní Ghúty odešla první skupina asi 100 civilistů. Na záběrech syrské televize je vidět, že mezi nimi byli také nemocní a zranění.

Zástupce povstalecké skupiny Džajš al-Islám řekl, že skupina odešla na základě dohody o evakuaci lidí, kteří potřebují ošetřit. Skupina působí ve východní Ghútě. Zprávu o dohodě o evakuaci potvrdil syrský Červený půlměsíc, který je připraven evakuaci zajistit. Podle Džajš al-Islám budou nemocní a jejich doprovod dopraveni k přechodu do Damašku, který leží severně od města Dúmá, což je největší město ve východní Ghútě.

Hlavní mluvčí této skupiny ale vyloučil, že by se z východní Ghúty stáhli také bojovníci jeho organizace. "Naše revoluční ideologie nám nedovoluje prodat krev bojovníků svaté války," řekl. Rusko minulý týden nabídlo ozbrojencům a jejich rodinám bezpečný odchod a beztrestnost.

Boje v této oblasti, která je východně od Damašku, trvají od února a o život v nich přišlo přes 1000 lidí. I když Rada bezpečnosti OSN 24. února schválila rezoluci o 30denním příměří, boje neustaly.