Na jedinou základní školu v Kunraticích se hlásilo 113 spádových dětí, pro nespádové ředitel Vít Beran zápis ani nevypisoval, aby nebyly předem odsouzeny k neúspěchu. I když budou od září otevřeny tři první třídy po třiceti dětech, devět dětí zatím nebylo přijato. Radnice pro ně zajistila místa ve školách v Praze 4 a Praze 11.

Ředitel však upozornil, že některé přijaté děti mohou nakonec nastoupit na jinou školu, kde byly rovněž u zápisu. Jiné navíc mohou dostat odklad školní docházky, o němž se rodiče rozhodují do konce května. Definitivní čísla tak budou známa až později.

I když se od loňska počet přihlášených spádových dětí o třicet snížil, stále se kunratická základní škola potýká s převisem místních. Někteří z nich tady přitom ve skutečnosti možná nebydlí. "Velký problém je v tom, že nemáme ani jistotu, že všechny děti s trvalým pobytem v Kunraticích zde skutečně žijí. Víme o některých, že mají to bydliště jen fiktivní, ale nemáme šanci to dokázat," uvedl ředitel. Přednost tak měly děti, jejichž oba rodiče žijí v Kunraticích, což znamená vyšší záruku, že není dítě přehlášeno účelově. Z této skupiny byly přijaty všechny.

V Uhříněvsi se všechny místní děti dostaly do některé ze dvou tamních škol. "Nespádové děti jsme přijímali pouze výjimečně, podle starších sourozenců," uvedla předsedkyně školské komise této městské části Jitka Rothová. Navzdory malé šanci na přijetí rodiče nespádových dětí zkoušeli štěstí.

Větší šanci na výběr školy pro svého potomka měli ve vnitřní Praze. Například většina z patnácti škol v Praze 8 přijala všechny děti u zápisu bez ohledu na jejich bydliště, sdělil ČTK vedoucí tamního odboru školství Petr Svoboda.

V Praze 9 budou pravděpodobně podle vedoucího odboru školství a evropských fondů Martina Odehnala přijaty jen děti s trvalým bydlištěm v této městské části. Aktuálně přitom stále probíhají výměny, kdy se děti z některého spádového obvodu hlásí do jiné ZŠ v Praze 9.

Odehnal zpochybnil doporučení veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, která na začátku období zápisů uvedla, že by o přijímání dětí do žádaných ZŠ měl rozhodovat los. V Praze se losuje z nespádových dětí například ve známé ZŠ Londýnská. Podle Odehnala je tato procedura velmi problematická. "Správní řízení přece není nějaká venkovská tombola, kde je hlavní cenou prasečí hlava," poznamenal.

Považuje za nesmírně složité a nákladné zajistit celou proceduru tak, aby ji nikdo nemohl napadnout. "Je nutno si uvědomit, že i kdyby jediný nespokojený rodič napadl kteroukoliv fázi celé procedury, jakmile ji škola nebude schopna v odvolacím řízení precizně obhájit, budou následně zpochybněny i veškeré výsledky," dodal.

K zápisům, které končí 15. února, museli rodiče přivést všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009, případně děti s odkladem školní docházky z loňska. Vzhledem k tomu, že až do konce května mohou rodiče podat žádost o odklad a některé rodiny se mohou stěhovat, nejsou výsledky ještě definitivní.