Šojgu podle moskevského rozhlasu o osudu čečenských rekrutů diskutoval s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Ten už v srpnu vyslovil podiv, proč pro mladé Čečence není v ruské armádě místo.

"Máme desítky tisíc mladých mužů připravených sloužit v armádě. Z nepochopitelných důvodů ale povolávací rozkazy nedostávají. Zákon o branné povinnosti by měl platit pro všechny," prohlásil tehdy Kadyrov.

Dvě války Moskvy proti čečenským separatistům si ve druhé polovině 90. let vyžádaly desetitisíce mrtvých. Čečenska metropole Groznyj padla do rukou ruské armády v únoru 2000, Moskva poté zavedla v Čečensku přímou prezidentskou správu a jmenovala promoskevskou vládu. Branná povinnost zrušená během války byla tehdy obnovena, ale po pěti letech ji ruské ministerstvo obrany bez vysvětlení znovu zrušilo.

Rusko opakovaně odmítá úvahy o profesionalizaci ozbrojených sil a brannou povinnost zrušit nehodlá. Počet ruských branců by se měl nicméně v příštích letech výrazně snižovat. Nynější počet odvedenců 650.000 ročně by se do roku 2020 měl omezit už jenon na 140.000 lidí, tedy asi 14 procent celkového početního stavu ruských ozbrojených sil.

Povinná základní vojenská služba trvá nyní v Rusku rok.