Sociologický výzkum se konal v Dagestánu, Ingušsku a Čečensku. Autoři zprávy upozorňují, že vraždy žen "ze cti" jsou jednou z nejkrutějších podob domácího násilí. Vraždy - nejčastěji neprovdaných děvčat či rozvedených žen - se mnohdy páchají na základě pouhých dohadů a pomluv, protože i ty špiní "rodinnou čest" bez ohledu na skutečné chování oběti.

Nejčastěji se tyto vraždy páchají noži a sekyrami, ale dochází i k uškrcení, udušení či utopení. Stává se ale také, že ženy bývají donuceny k sebevraždě.

Většinou tyto vraždy zůstávají neodhaleny, protože o nich nikdo nechce mluvit, příbuzní je tají a úřady se jich snaží nevšímat, anebo na ně odpovídají mírnými tresty. Ze zmiňovaných případů se jen 14 dostalo k soudu. Oficiální statistika, kolik vražd ze cti se v Rusku páchá, neexistuje, a tak je skutečný počet nejspíše mnohem vyšší, než se podařilo odhalit výzkumníkům rozhovory s 26 experty a 44 příbuznými obětí a vrahů.

Někteří z nich tvrdili, že vraždy ze cti dosahovaly vrcholu v 90. letech minulého století, zatímco nyní o nich není skoro slyšet - a někteří se domnívali, že by bylo záhodno obrodit tuto tradici, protože je "užitečná pro společnost". Celkově však toto téma zůstává na Kavkaze tabu.

Čečenský ministr Džambulat Umarov tyto poznatky v rozhlasové stanici Govoriť Moskva odmítl jako "provokaci" zrozenou z "agonie liberálů". Severní Kavkaz se podle něj dávno stal "terčem" nevládních organizací, které se snaží tamní muslimskou společnost vykreslit jako "jeskynní". Sama zpráva však "vraždy ze cti" nepřipisuje muslimské víře, ale spíše patriarchální a autoritářské společnosti.