"Podle nás krajský soud zjistil skutkový stav bez důvodných pochybností. Obžalovaný usmrtil poškozeného a to trýznivým a surovým způsobem, kdy použil vícero nástrojů, jak bodnořezný, tak tupý. Poškozený se poté postupně udusil a to tak, že vdechoval vlastní krev a to nejméně po dobu pět minut," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik.

Muž podle soudu seniora zavraždil trýznivým způsobem. Trestní sazba za vraždu byla proto vyšší a to v rozmezí 15 až 20 let. "Sedmnáctiletý trest je podle našeho názoru přiměřený. Na jednu stranu obžalovaný dosud nebyl soudně trestán za násilnou trestnou činnost, na druhou stranu je v otázce možnosti převýchovy na pátém stupni ze šesti, převýchova je tak téměř vyloučena," doplnil mluvčí soudu.

Podle obžaloby útočník seniora bodl do hrudi a opakovaně ho pořezal a rovněž opakovaně ho udeřil do hlavy a krku neznámým tupým předmětem, čímž mu způsobil mnohačetná poranění. Potom si z chatky vzal airsoftovou zbraň, lovecký nůž, zapalovač, svítilny a maskáčové kalhoty. Následně v chatce podle obžaloby úmyslně založil požár a utekl. O vině podle soudu není pochyb. Muže usvědčuje biologický materiál poškozeného, který se našel za nehty Lysáčka, ale i řada svědeckých výpovědí.

Lysáček u soudu odmítl vypovídat, řekl jen, že je nevinný. V přípravném řízení uvedl, že byl u muže pro papírky na balení cigaret. Řekl, že ho našel sedět mrtvého na gauči a snažil se mu dát umělé dýchání. Potom u něj vypil láhev alkoholu, vzal si nějaké věci, jako svítilnu nebo kalhoty, a odešel. Požár objasnil tím, že nejspíš při odchodu shodil svíčku, která v chatě hořela.