"Svou roli v růstu průmyslu sehrál jeden pracovní den navíc, po jehož očištění průmysl v říjnu vrostl o 3,3 procenta, což je hodnota v souladu s dosavadním celoročním průměrným růstem," uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Opravdovým překvapením je podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče silný růst nových zakázek, zejména těch exportních. Je ale otázkou, nakolik je počátkem lepšího trendu a nakolik jde spíše o jednorázovou či přechodnou záležitost, dodal.

Vypadá, že se průmysl oklepal z předchozího útlumu způsobeného zaváděním nových regulací v automobilovém průmyslu, které výrazně rozhodily letní a podzimní čísla produkce i prodejů nových osobních aut, doplnil analytik analytik ČSOB Petr Dufek. Výroba automobilů se totiž opět stala lídrem výroby a vlastně i nových objednávek, které naznačují, že dech našemu největšímu odvětví zatím ještě rozhodně nedochází. Velmi dobře si vedla výroba kovových výrobků a elektrických strojů a zařízení.

Přestože i nové zakázky se odrazily k nejvyššímu růstu za poslední rok a půl, další okolnosti naznačují, že říjnový silný růst produkce byl spíše ojedinělý a stěží v nejbližší době opakovatelný, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Český průmysl podle něj zcela jistě čeká nelehké období. Ze strany poptávky ho bude svazovat zpomalování globální obchodu, nižší poptávka po autech v Evropě a případně i rizika tvrdého brexitu či cel na dovoz aut do USA. Na straně nabídky bude aktivitu průmyslových firem brzdit nedostatek pracovní síly, prudce rostoucí mzdy a zdražující úvěry, podotkl.

V dynamice českého průmyslu se projevuje několik protichůdných faktorů, upozornila analytička Komerční banky Monika Junicke. Nadále ji brzdí nedostatek pracovní síly i slabší poptávka z eurozóny, a to zejména po spotřebních statcích. Přesto předstihové indikátory stejně jako růst nových zakázek ukazují, že nedostatek poptávky stále nepředstavuje palčivý problém českých výrobců.

Tuzemský průmysl brzdí příliš vysoká koncentrace automobilového sektoru, kterému celý tento rok viditelně dochází dech, uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Stojí za tím kombinace nasycené poptávky a regulatorních problémů. "Pro celý rok 2018 očekáváme, že průměrný růst průmyslové výroby zůstane pod čtyřmi procenty. Ačkoli jde o téměř poloviční výkon ve srovnání s předchozím rokem, lze stále hovořit o solidním tempu," uzavřel.

fd mal