Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Recenze: Temný Devátý spolek je jen pro silné povahy...a trpělivé čtenáře

Recenze: Temný Devátý spolek je jen pro silné povahy...a trpělivé čtenáře  (Autor: nakladatelství Fragment)
Autor: Dagmar Čechová - 
12. listopadu 2020
07:55

Když autorka knih pro mladé přesedlá na horor, můžeme často očekávat ledacos. Leigh Bardugo ale dokazuje, že je skutečně nadanou spisovatelkou a stvořila povedenou knihu plnou nechutných a opravdu temných témat, s kapkou fantasy a detektivky.

Alex nemá na univerzitě Yale co dělat, nedodělala ani střední školu a podstatnou část svého života se poflakovala mezi ne zrovna akademickou společností. Když jako jediná přežije masovou vraždu svých přátel-feťáků a děkan z Yale jí nabídne stipendium, nemusí se rozhodovat dlouho. A co, že podmínkou je práce v tzv. Devátém spolku, který má za úkol monitorovat činnost magických klubů univerzity. A samozřejmě, že když se k tomu nachomítne zrovna Alex, něco se zákonitě podělá...

Leigh Bardugo je mezi čtenáři známá spíše jako autorka fantasy sérií pro mladé  Griša a o něco dospělejších Šest vran. Devátý spolek ale cílí na dospělé a na knize je to jednoznačně poznat. Příběh je temný a plný utrpení a smrti, nechybí ani sexuální násilí, drogy a prohrábávání se ve vnitřnostech. Rozhodně to není nic pro lidi se slabým žaludkem.

Autorka věku svých čtenářu přizpůsobila i stavění příběhu a pořádně zamotala časové roviny - první kapitola tak začíná téměř na konci příběhu, než máme vůbec šanci pochopit pozadí a kompletní dění, odlistujeme zhruba 150 stránek. Příběh má opravdu hodně pomalý a téměř extrémně zmatený začátek.

Přesto je nakousnutý tak akorát, aby upoutal pozornost a trpělivý čtenář se prokouše k jádru pudla. Za to mu bude odměnou skvěle vyfabulovaná zápletka s mnoha zvraty a překvapeními a originálními motivy a tématy.


Leigh Bardugo

Devátý spolek

nakladatelství Fragment, 2020

496 stran

Hodnocení: 80 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud