Recenze: Policejní čaroděj Peter dotahuje do konce největší případ. Série ale pokračuje dál

Recenze: Policejní čaroděj Peter dotahuje do konce největší případ. Série ale pokračuje dál  (Autor: nakladatelství Argo)
Autor: dce - 
7. ledna 2020
13:54

Jedna éra pro policejního čaroděje Petera Granta je u konce. Sedmý díl populární série Řeky Londýna se nese v duchu dořešení otevřených otázek. Jak to dopadne s Lesley a Mužem bez tváře? Podaří se zastavit zničení Londýna? A co zlovolný duch Punch?

Peter už Muže bez tváře nahání pořádně dlouho. Konečně se mu ho podařilo vyhnat z úkrytu a zjistit jeho pravou identitu. Jenže to vypadá, že tenhle zlosyn ještě není tak úplně vyřízený a chystá se na poslední úder. A že to nebude jen tak nějaká drobná výtržnost je hned jasné. Martin Chorley má totiž v plánu zcela zničit Londýn.

Ben Aaronovitch se svou sérií Řeky Londýna zaznamenal velký úspěch ve své rodné Birtánii i u nás už v úplném počátku, kdy se o sérii mluvila jako o Harrym Potterovi pro dospělé - čili vlastně pro ty, kteří na Harrym Potterovi vyrostli. Ačkoliv to tak zpočátku opravdu působilo, děj, styl i postavy se během těch pár let posunuly výrazně jiným směrem.

Aaronovitchovy novely jsou do posledního místečka doslova nacpané akcí, děj jakoby se ani na chvíli nezastavil, Peter i jeho přátelé neustále čelí neznámým i známý hrozbám, se kterými bojuje svými nepříliš vyvinutými čarodějnými schopnostmi, ale zejména důvtipem hodným slavného MacGyvera.

Podobně tomu je i v případě Zvonů Londýna, oproti předchozím dílům je zde ale přecijen alespoň drobný prostor na odpočinek a celá kniha působí méně zmateně a ne až tak překombinovaně. Přesto mu nechybí spád a napětí až do poslední stránky.

Sedmý díl nese v názvu titulu opět Londýn - pomyslně tak uzavírá jednu část oblíbené série. Aaronovitch ale v jednom rozhovoru už předloni prozradil, že Peterův příběh nekončí. Už v únoru letošního roku vyjde osmé pokračování a autor plánuje i další příběhy policejního čaroděje.


Ben Aaronovitch

Zvony Londýna

nakladatelství Argo, 2019

304 stran

Hodnocení: 90 %

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud