Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Recenze: Střípky času nadějné české spisovatelky potěší zejména příznivce žánru knih pro mladší čtenáře

Recenze: Střípky času nadějné české spisovatelky potěší zejména příznivce žánru knih pro mladší čtenáře
Recenze: Střípky času nadějné české spisovatelky potěší zejména příznivce žánru knih pro mladší čtenáře  (Autor: nakladatelství Host)
Autor: dce - 
22. dubna 2019
09:38

Česká fantastika má mnoho úžasných autorů, které obdivuje celá řada čtenářů - i tak je ale třeba rozšiřovat „rybníček“ spisovatelů kvalitní literatury tohoto žánru, protože, jak určitě každý fanoušek ví, takovýchhle knih není nikdy dost. Celkem obstojně se do jejich řad zapsala i Petra Slováková, i když její nejnovější kniha Střípky času potěší spíše příznivce knih pro mladší čtenáře.

Jana má schopnost cestovat časem, a protože to doma zrovna nemá moc lehké, využívá svého umu k sebeobohacování. Prostě krade drahé věci z minulosti. Nakonec ji ale dopadne policie, dokonce člen speciální skupiny, který také není zcela bez magických schopností.

Jana se tak zařadí mezi pomocníky strážců zákona a jejích prvních pár dní v práci začne opravdu zostra. Spolu s týmem složeným z magicky nadaných lidí začnou řešit případ mizejících dívek, který je přivede až k odpornému čaroději, jehož plány by mohly zničit celý svět.

Už premisa příběhu připomíná tak trošku pohádku o zlém černokněžníkovi a po pravdě ano, kniha skutečně zapadá více do žánru young adult než do klasické fantastiky. Jana je puberťačka každým coulem, která se potkává s postavami, jenž jí v příběhu dělají spíše jen kulisu. Až na Petra - tajemného a možná i temného čaroděje, který jí na první pohled učaruje.

Autorka Petra Slováková stvořila dobrodružnou knihu s kapkou lásky a spoustou akce a napětí, která nemusí být každému po chuti. Co se jí ovšem nedá upřít, je příjemně čerstvý pohled na cestování v čase, který zvládá využívat v prospěch důmyslně vybudovaného děje.

Střípky času působí jako příběh, který autorka napsala v patnácti letech a od té doby se jí jen válel v šuplíku, než se ho rozhodla přepracovat a vydat. Stále v něm straší spousta klišé, tak trošku pubertálních dialogů, tisíckrát zopakovaných podivných slov a ani vyvrcholení není nijak překvapivé. Přesto přese všechno má kniha svůj půvab a děj plný akce má dokonalý spád. Jako třešinkou na dortu je pak příběh zařazený do současné Ostravy, která je zde popsána zcela nevtíravým způsobem.

Pro skalní fanoušky urban fantasy bude možná trošku těžko stravitelným soustem, pro mladší je ale skvělým úvodem do žánru, který nevyčerpá ale ani nenudí.


Petra Slováková

Střípky času

nakladatelství Host, 2019

320 stran

Hodnocení: 80 %

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi