Recenze: Renčínův Klub vrahů v ústech zanechá jen hořkou pachuť

Recenze: Renčínův Klub vrahů v ústech zanechá jen hořkou pachuť
Autor: dce - 
5. 1. 2019
13:50

Pavel Renčín je z minulosti náružívým čtenářům znám především jako autor fantasy, před více jak třemi lety o sobě dal ale vědět i hororem Vězněná, kterým doslova okouzlil kritiky. Jeho další počin s titulem Klub vrahů je úplně jiný a mnohem hůře uchopitelný.

Adam potkává v metru cestou z práce nádhernou a tajemnou dívku, která ho natolik uchvátí, že se ji rozhodne sledovat. V parku, kde se mu dívka ztratí mezi stromy, pak najde zkrvaveného dědka. Zmrzačila ho snad ona tajemná dáma? Později se s ní setkává znovu a znovu, až nakonec Adam skončí jako člen "klubu vrahů", jak si říkají samozvaní bojovníci za spravedlnost. I přes titul této skupiny ale nikoho nezabíjejí. Jenže každý subjekt, který má Adam potrestat zmizí a okolnosti napovídají, že rozhodně není naživu. Jeho úkolem teď je zjistit, co to má znamenat.

Hned zpočátku je třeba si položit otázku, zda Renčín bere sám sebe vážně nebo si ze čtenáře skrz svou knihu střílí. Hlavní motiv příběhu je silně neoriginální, zcela to ale vyvažuje Renčínova schopnost pro psaní dramatických až hororových scén, které dokonale navozují atmosféru. Svoje vlastní dílo jakoby ale strhával přehršlí otravných metafor, neustálým opakováním popisu počasí či až schizofrenní psychologií postav.

Poměrně povedený román na konci úplně popraví závěrem jak z hloupého amerického filmu - horší už by bylo jen, kdyby se Adam na konci probudil z noční můry v propocené posteli... Konec se navíc dá předpokládat už někde od poloviny knihy, kdy k němu vyzrazují indicie samy postavy. Takže chybí i moment překvapení.

Renčín je mistrem pera thrilleru, jak už ukázal ve svém předchozím dílem Vězněná. Klub vrahů jednoznačně dokazuje, že Renčím psát umí, zvládá bravurně vtáhnout čtenáře do děje, navodit atmosféru i podat nechutné popisy plné krve a fékálií. Jenže svoje dílo totálně zabíjí stereotypem a patosem hodným maximálně průměrných autorů. Možná, že si z nás ale přeci jen utahuje...


Pavel Renčín

Klub Vrahů

nakladatelství Argo, 2018

304 stran

Hodnocení: 50 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa