Recenze: Hra o trůny ve vílím království. Krutý princ předčí všechna očekávání

Recenze: Hra o trůny ve vílím království. Krutý princ předčí všechna očekávání.
Autor: dce - 
29. 12. 2018
14:05

Krutý princ, který vydalo nakladatelství CooBoo na sklonku roku 2018, patří mezi jednu z nejlépe hodnocených moderních fantasy posledních let. A je to skutečně ryzí fantasy se skřety, gobliny a hlavně vílami. A v jejich světě se s intrikami potýká Jude, obyčejná lidská holka, kterou sem dotáhl krutý osud.

Jude a jejímu identickému dvojčeti Taryn vtrhne do života vílí generál nejvyššího krále, zabije jejich rodiče a odvleče je i se starší sestrou – svou dcerou – Vivien do světa víl. Po deseti letech se zde Jude cítí víc doma než mezi lidmi a chce se stát jednou z nich. I přes všechny překážky, kterým musí čelit, se jí to nakonec podaří, ale za jakou cenu? Odhalí vzpouru u dvora, která dojde až příliš daleko. Natolik daleko, že se do ní musí ona sama zapojit.

Holly Black a její kniha Krutý princ je už několik měsíců jednou z nejdiskutovanějších fantasy knih poslední doby. Dostává skvělá hodnocení od kritiků i čtenářů a dokonce ji čeká i filmová adaptace. A teď se do rukou dostává i českým čtenářům.

Autorka nabízí skutečně šťavnatý příběh plný intrik, krve a překvapení velice blízký příběhům z Hry o trůny, jen pro o trošku mladší čtenáře – přece jen je hlavní postavě teprve sedmnáct.

Příběhu ovšem docela dlouho trvá, než se skutečně rozjede – působí to dokonce až tak, jako by knihu psaly dvě osoby. První třetinu autorka přibližuje čtenáři svět víl a jaké to pro obyčejnou lidskou holku je v něm žít. Jude je nudná, plochá postava, jejíž chování nemá úplně reálné rysy. A pak najednou jako by se všechno změnilo – příběh se rozjede, konečně se začne něco dít a Jude se stává skutečnou hrdinkou napínavého příběhu.

Přerod hrdinky a vlastně i spádu příběhu je trošku – hodně – náhlý, ale vzhledem k tomu, že se z poněkud „prázdné“ knihy díky tomu stává zábavné čtení, nedá se snad ani hodnotit záporně. Krutý princ má rozhodně spoustu mezer, kterých by se autorka několika bestsellerových knižních řad neměla dopouštět, přesto ale přináší zajímavý a (od druhé poloviny) i čtivý román, který stojí za to vzít do ruky.


Holly Black

Krutý princ

nakladatelství CooBoo, 2018

420 stran

Hodnocení: 90 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa