Obsah seriálu Hra o trůny (Game of Thrones)

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky...

Obsazení seriálu Hra o trůny (Game of Thrones)

Herci Postavy
Peter Dinklage Tyrion Lannister, Chytrý trpaslík; syn Tywina Lannistera, bratr Jaimeho a Cersei
 Lena Headey Cersei Lannister, dvojče Jaimeho, sestra Tyriona, dcera Tywina; manželka Roberta Baratheona
Kit Harington Jon Sníh, rodným jménem Aegon Targaryen, syn Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena
Emilia Clarke Daenerys Targaryen, poslední princezna z rodu Targaryenů; dcera šíleného krále Aeryse; Matka draků; královna Meereenu
Sophie Turner Sansa Stark, nejstarší dcera Catelyn a Neda Starka
Maisie Williams Arya Stark, mladší sestra Robba, Sansy a starší sestra Brana a Rickona; dcera Neda a Catelyn Stark
Nikolaj Coster-Waldau Ser Jaime „Králokat“ Lannister, mladší dvojče královny Cersei; bratr Tyriona; syn Tywina a lord velitel Královské gardy
Iain Glen Ser Jorah Mormont, rytíř z Medvědího ostrova
Alfie Allen Theon Greyjoy, narozen jako syn Balona Greyjoye a dědic Železných ostrovů; vychován na Zimohradě
Aidan Gillen Petyr „Malíček“ Baeliš, bývalý pokladní Malé rady; lord protektor Údolí
John Bradley Samwell Tarly, muž Noční hlídky; majordomus mistra Aemona
Isaac Hempstead Wright Bran Stark, mrzák; měnič a zelenověštec; syn Eddarda a Catelyn
Liam Cunningham Davos Mořský, Cibulový rytíř
Conleth Hill Varys, eunuch z Lysu
Rory McCann Sandor „Ohař“ Clegane
Carice van Houten Melisandra z Ašaje – prastará rudá kněžka
Jerome Flynn Bronn, bývalý žoldnéř a Tyrionův osobní strážce
Jack Gleeson Joffrey Baratheon – šílený a krutý syn Cersei a Jaimeho
Natalie Dormer Margaery Tyrell, sestra Lorase Tyrella
Michelle Fairley Catelyn Stark, manželka Eddarda Starka. Matka jejich pěti společných dětí a nevlastní matka Jona Sněha
Stephen Dillane Stannis Baratheon, mladší bratr Roberta
Charles Dance Tywin Lannister, nejbohatší lord Sedmi království
Gwendoline Christie Brienne z Tarthu, bývalá osobní strážkyně Catelyn Stark
Richard Madden Robb Stark, starší bratr Sansy, Aryi, Brana a Rickona
Sean Bean Eddard „Ned“ Stark, pán Zimohradu, strážce Severu

Peter Dinklage - Tyrion Lannister

Americký herec a producent, který se narodil 11. června 1969 v Morristownu ve státě New Jersey. Je známý především díky roli Tyriona Lannistera v seriálu HBO "Hra o trůny", za kterou získal čtyři ceny Primetime Emmy. Dinklage je absolventem Bennington College, kde studoval herectví. Svou hereckou kariéru zahájil v newyorském divadle a poté přešel k filmu a televizi.

Dinklage se objevil v mnoha filmech, například ve snímcích "Přednosta stanice", "X-Men: Dny budoucí minulosti" a "Tři billboardy kousek za Ebbingem, Missouri". Svůj hlas propůjčil také několika animovaným filmům, včetně snímku "Doba ledová: The Angry Birds Movie." (Ledový oceán) a "The Continental Drift" (Kontinentální drift).

Kromě své herecké kariéry je Dinklage vášnivým aktivistou za práva zvířat a angažuje se v organizaci na ochranu zvířat Farm Sanctuary. Od roku 2005 je ženatý s divadelní režisérkou Ericou Schmidtovou a mají spolu dvě děti. Dinklage byl za svůj přínos zábavnímu průmyslu oceněn řadou cen a vyznamenání, včetně Zlatého glóbu za roli ve filmu "Hra o trůny".

Je všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějších herců své generace a je oceňován za svou schopnost vnést do svých rolí hloubku a nuance.

Lena Headey - Cersei Lannister

Anglická herečka narozená 3. října 1973 v Hamiltonu na Bermudách. Nejvíce se proslavila rolí Cersei Lannisterové v seriálu HBO "Hra o trůny", za kterou získala čtyři nominace na cenu Primetime Emmy.

Headeyová začala hrát ve školních hrách a profesionálně debutovala ve filmu "Waterland" z roku 1992. Od té doby se objevila v mnoha filmech, například ve filmech "The Remains of the Day", "300" a "Dredd". Headeyová je také plodnou televizní herečkou, hrála například v seriálech "Terminátor: The Sarah Connor Chronicles" a "Ripley's Game".

Kromě herectví se Headeyová věnovala také dabingu videoher, včetně populární série "Destiny". Je příznivkyní organizací na ochranu lidských práv a spolupracovala s organizacemi jako Amnesty International a Women for Women International. Headeyová byla dvakrát vdaná a má dvě děti. Za svůj přínos zábavnímu průmyslu získala řadu ocenění a nominací, včetně ceny Screen Actors Guild Award za roli v seriálu "Hra o trůny".

Headeyová je všeobecně považována za jednu z nejtalentovanějších hereček své generace a je oceňována za schopnost přivést na plátně k životu složité a propracované postavy.

Kit Harington - John Sníh

Anglický herec narozený 26. prosince 1986 v Londýně. Je známý především díky roli Jona Snowa v seriálu HBO "Hra o trůny". Harington navštěvoval hereckou školu a profesionálně debutoval ve hře "Válečný kůň".

Od té doby se objevil v mnoha filmech, například "Pompeje", "Závěť mládí" a "Brimstone". Harington také propůjčil svůj hlas několika animovaným filmům, včetně "Jak vycvičit draka 2" a "Jak vycvičit draka: Skrytý svět."

Kromě své herecké kariéry Harington podporuje několik charitativních organizací, včetně Mencap a Royal National Lifeboat Institution. Za své herecké výkony byl nominován na řadu cen, včetně Primetime Emmy a Screen Actors Guild Awards.

Harington je ženatý se svou hereckou kolegyní ze seriálu Hra o trůny Rose Leslie a v roce 2021 pár přivítal své první dítě. Objevil se také v několika divadelních představeních, včetně inscenace "Doktor Faustus" na West Endu.

Harington je všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějších herců své generace a je chválen za svou schopnost vnést do svých rolí intenzitu a zranitelnost.

Emilia Clarke - Daenerys Targaryen

Anglická herečka narozená 23. října 1986 v Londýně. Je známá především díky roli Daenerys Targaryen v seriálu HBO "Hra o trůny". Clarke navštěvovala hereckou školu a profesionálně debutovala ve filmu "Triasový útok" z roku 2010.

Od té doby se objevila v mnoha filmech, včetně "Terminator Genisys", "Solo: A Star Wars Story" a "Last Christmas". Clarke také propůjčila svůj hlas několika animovaným filmům, včetně "Zahrada slov" a "Hromotluci jdou". Kromě své herecké kariéry se Clarkeová zasazuje o několik charitativních organizací, včetně Royal College of Nursing a Mineseeker Foundation.

Za své herecké výkony byla nominována na řadu cen, včetně Primetime Emmy a Screen Actors Guild Awards. Clarkeová je také divadelní herečkou a účinkovala v několika divadelních představeních, včetně broadwayské inscenace "Snídaně u Tiffanyho". Za svůj přínos zábavnímu průmyslu získala několik ocenění, včetně ceny Britské akademie filmového a televizního umění.

Clarkeová je všeobecně považována za jednu z nejtalentovanějších hereček své generace a je oceňována za schopnost vnést do svých rolí hloubku a nuance.

Sophie Turner - Sansa Stark

Anglická herečka narozená 21. února 1996 v Northamptonu v Anglii. Je známá především díky roli Sansy Stark v seriálu HBO "Hra o trůny". Turnerová začala hrát již v mládí a profesionálně debutovala v roce 2011 v televizním seriálu "Hra o trůny".

Od té doby se objevila v několika filmech, včetně "X-Men: Apokalypsa" a "Dark Phoenix". Turnerová také namluvila animované filmy, například "Třináctý příběh" a "Další den života".

Kromě své herecké kariéry se Turnerová věnuje několika charitativním organizacím, včetně Women for Women International a Stand Up to Cancer. Za své herectví byla nominována na několik cen, včetně Primetime Emmy Award a Screen Actors Guild Award. Turnerová je také modelkou a spolupracovala s několika módními značkami, včetně Louis Vuitton a Wella Hair.

V roce 2019 se provdala za hudebníka Joea Jonase a v roce 2020 pár přivítal své první dítě. Turnerová je všeobecně považována za jednu z nejtalentovanějších mladých hereček své generace a je oceňována za schopnost vnést do svých rolí sílu a zranitelnost.

Nikolaj Coster-Waldau - Jaime Lannister

Dánský herec narozený 27. července 1970 v Rudkøbingu v Dánsku. Je známý především díky roli Jaimeho Lannistera v seriálu HBO "Hra o trůny". Coster-Waldau začal hrát v Dánsku koncem 90. let a mezinárodně debutoval v roce 2001 ve filmu "Černý jestřáb sestřelen". Od té doby se objevil v několika filmech, včetně "Království nebeského" a "Shot Caller".

Coster-Waldau také namluvil animované filmy, včetně "Simpsonových" a "A LEGO Brickumentary". Kromě své herecké kariéry je Coster-Waldau velvyslancem Rozvojového programu OSN a podporovatelem několika charitativních organizací, včetně Světového fondu na ochranu přírody a Lékařů bez hranic.

Za své herectví byl nominován na několik cen, včetně Primetime Emmy Award a Screen Actors Guild Award. Coster-Waldau je také producentem a podílel se na několika projektech, včetně dokumentu "Philosphy of Phil" a televizního seriálu "Gone Hollywood". Hovoří plynně několika jazyky, včetně dánštiny, angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Coster-Waldau je všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějších herců své generace a je oceňován za schopnost vnést do svých rolí komplexnost a hloubku.

Aidan Gillen - Petyr Beliš

Irský herec narozený 24. dubna 1968 v Dublinu. Je známý především díky roli Petyra "Littlefingera" Baelishe v seriálu HBO "Hra o trůny" a Tommyho Carcettiho v seriálu HBO "The Wire".

Gillen začal hrát v Dublinu na počátku 90. let a mezinárodně debutoval ve filmu "Kruh přátel" z roku 1995. Od té doby se objevil v mnoha filmech, včetně "Temný rytíř povstal", "Bohemian Rhapsody" a "Sing Street". Gillen se objevil také v několika televizních seriálech, včetně "Peaky Blinders" a "Project Blue Book". Kromě herecké kariéry je Gillen také hudebníkem a se svou kapelou The Grim Northern Social vydal několik alb.

Za své herecké výkony byl nominován na několik cen, včetně ceny Primetime Emmy a Irské filmové a televizní ceny. Gillen je také divadelní herec a účinkoval v několika divadelních představeních, včetně inscenace "The Caretaker" v divadle Gate v Dublinu. Je známý svým výrazným hlasem a namluvil několik dokumentárních filmů a reklam.

Gillen je všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějších herců své generace a je oceňován za schopnost vnést do svých rolí intenzitu a inteligenci.

John Bradley - Samwell Tarly

Anglický herec narozený 15. září 1988 v Manchesteru. Je známý především díky roli Samwella Tarlyho v seriálu HBO "Hra o trůny". Bradley navštěvoval Loreto College v Manchesteru a později vystudoval Royal Central School of Speech and Drama v Londýně.

Svůj profesionální herecký debut si odbyl v roce 2008 v divadelní inscenaci "The Caretaker". Bradley se objevil také v několika filmech, například "Borgia" a "Americký satan". Kromě herecké kariéry se Bradley věnuje také psaní a je autorem několika povídek a scénářů.

Za své herectví byl nominován na několik cen, včetně Screen Actors Guild Award a Critics' Choice Television Award. Bradley je známý svým smyslem pro humor a je oceňován za schopnost vnést do svého ztvárnění Samwella Tarlyho vřelost a lidskost.

Je fanouškem fotbalového týmu Manchester United a napsal o něm několik článků pro různé publikace. Bradley se také angažuje v několika charitativních organizacích, včetně WaterAid a Královské dětské nemocnice v Manchesteru.

Isaac Hempstead Wright - Bran Stark

Britský herec narozený 9. dubna 1999 v anglickém Kentu.

Je známý především díky roli Brana Starka v seriálu HBO "Hra o trůny". Hempstead Wright začal hrát ve školních představeních a profesionálně debutoval ve filmu "Probuzení" z roku 2011. Od té doby se objevil v několika dalších filmech, včetně "Uzavřeného okruhu" a "The Boxtrolls".

Kromě herecké kariéry je Hempstead Wright také zdatným hudebníkem a hraje na klavír a kytaru. Za své herectví byl nominován na několik cen, včetně Screen Actors Guild Award a Young Artist Award. Hempstead Wright je také spisovatel a napsal několik povídek a scénářů. Je absolventem Birminghamské univerzity, kde studoval neurovědy a lidský mozek.

Hempstead Wright je známý svou inteligencí a vtipem a byl chválen za schopnost vnést do svého ztvárnění Brana Starka hloubku a citlivost. Angažoval se také v několika charitativních organizacích, včetně organizace Save the Children a Royal National Lifeboat Institution.

Jack Gleeson - Joffrey Baratheon

Irský herec narozený 20. května 1992 v irském Corku. Je známý především díky roli Joffreyho Baratheona v seriálu HBO "Hra o trůny". Gleeson navštěvoval Trinity College v Dublinu a později studoval herectví na Londýnské akademii hudby a dramatického umění.

Profesionálně debutoval ve filmu "Batman začíná" z roku 2005. Gleeson se objevil i v několika dalších filmech, mimo jiné ve snímcích "Duhový svit" a "Všechny dobré děti". Kromě své herecké kariéry je Gleeson také dramatikem a napsal několik divadelních her, včetně "Medvěd v čínském obchodě" a "Vejce". Za své herectví byl nominován na několik cen, včetně Screen Actors Guild Award a Irish Film and Television Award.

Gleeson je známý svou inteligencí a byl chválen za schopnost vnést do svého ztvárnění Joffreyho Baratheona komplexnost a hloubku. V roce 2014 odešel do hereckého důchodu s tím, že o tuto profesi ztratil zájem. Gleeson se také angažuje v několika charitativních organizacích, včetně irské charitativní organizace Goal a spolku Trinity College Dublin, DU Players.

Gwendoline Christie - Brienne z Tarthu

Anglická herečka narozená 28. října 1978 v Sussexu v Anglii. Je známá především díky roli Brienne z Tarthu v seriálu HBO "Hra o trůny". Christie studovala na Drama Centre London a v roce 2006 debutovala jako profesionální herečka v inscenaci "Pravda".

Objevila se také v několika filmech, včetně snímků "Star Wars: Síla se probouzí" a "Hunger Games: "Hunger Games" a "Hunger Games" - část 2. Kromě herecké kariéry se Christie věnuje také modelingu a předváděla pro několik módních značek, včetně Vivienne Westwood a Miu Miu. Za své herectví byla nominována na několik cen, včetně Primetime Emmy Award a Screen Actors Guild Award.

Christie je známá svou výškou, měří metr osmdesát, a byla chválena za schopnost vnést do svého ztvárnění Brienne z Tarthu zranitelnost a sílu. Je také zastánkyní rozmanitosti a zastoupení v zábavním průmyslu a mluví o důležitosti inkluzivity. Christie se také angažuje v několika charitativních organizacích, mimo jiné v National Youth Theatre of Great Britain a Human Rights Campaign.

V roce 2019 byla Christie obsazena do televizního seriálu "Top of the Lake" a filmu "The Friend", čímž dále rozšířila svou hereckou kariéru.

Richard Madden - Robb Stark

Skotský herec narozený 18. června 1986 v Elderslie ve Skotsku. Je známý především díky roli Robba Starka v seriálu HBO "Hra o trůny". Madden studoval na Královské skotské akademii hudby a dramatu a v roce 2007 debutoval jako profesionální herec v inscenaci "Buď mi nablízku".

Objevil se také v několika filmech, včetně "Popelky" a "Rocketmana". Kromě své herecké kariéry je Madden také producentem a produkoval několik filmů, včetně "1917". Za své herecké výkony byl nominován na několik cen, včetně Screen Actors Guild Award a Zlatého glóbu. Madden je známý svým šarmem a byl chválen za schopnost vnést do svého ztvárnění Robba Starka hloubku a emoce.

Je také zastáncem duševního zdraví a otevřeně promluvil o svých vlastních bojích s úzkostí. Madden se také angažuje v několika charitativních organizacích, včetně Royal National Lifeboat Institution a Prince's Trust.

V roce 2018 byl Madden obsazen do televizního seriálu "Bodyguard", který mu vynesl uznání kritiků a dále rozšířil jeho hereckou kariéru.

Sean Bean - Eddard "Ned" Stark

Anglický herec narozený 17. dubna 1959 v Handsworthu v Anglii. Je známý především díky svým rolím ve filmech "Pán prstenů" a "Hra o trůny". Bean studoval na Královské akademii dramatických umění a v roce 1983 debutoval jako profesionální herec v inscenaci "Romeo a Julie". Objevil se také v několika filmech, včetně "Zlatého oka" a "Národního pokladu".

Kromě herecké kariéry se Bean věnuje také dabingu a namluvil několik videoher, včetně hry "The Elder Scrolls IV: Oblivion". Za své herectví byl nominován na několik cen, včetně Screen Actors Guild Award a Primetime Emmy Award.

Bean je známý svými drsnými a intenzivními výkony a je oceňován za schopnost vnést do svých rolí hloubku a komplexnost. Je také vystudovaným divadelním hercem a během své kariéry účinkoval v několika divadelních představeních.

Bean se také angažuje v několika charitativních organizacích, včetně Royal National Lifeboat Institution a Make-A-Wish Foundation. V roce 2021 byl Bean obsazen do televizního seriálu "Time", čímž dále rozšířil svou hereckou kariéru.

Hra o trůny (Game of Thrones) - podrobné informace o seriálu

Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník.

Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jež je zavázáno přísahou království chránit.

"Hra o trůny" je televizní seriál založený na knižní sérii "Píseň ledu a ohně" od George R. R. Martina. Seriál měl premiéru v roce 2011 a jeho poslední série byla odvysílána v roce 2019. Seriál Hra o trůny se odehrává ve fiktivním světě Západozemí a je složitým příběhem o politice, moci a rodinné dynamice na pozadí draků, magie a nadpřirozena.

Seriál sleduje osudy několika šlechtických rodů, které soupeří o vládu nad Železným trůnem, sídlem moci v Západozemí. Seriál je známý svými složitými postavami, spletitými zápletkami a názorným násilím a sexualitou. Seriál byl široce oceňován pro své vysoké produkční hodnoty, včetně propracovaných kostýmů a kulis, a pro použití ohromujících vizuálních efektů, které oživují svět Západozemí. Navzdory své popularitě se seriál neobešel bez kontroverzí.

Někteří diváci kritizovali zobrazování žen v seriálu a časté používání sexuálního násilí, zatímco jiní měli pocit, že poslední série seriálu byla uspěchaná a neuspokojivá. Navzdory smíšenému přijetí závěrečné sezóny zůstává seriál Hra o trůny jedním z nejpopulárnějších a nejvlivnějších televizních seriálů všech dob a jeho vliv na populární kulturu bude pravděpodobně cítit ještě dlouhá léta.

Autor knižní předlohy George R. R. Martin je americký spisovatel a scénárista, známý především díky své epické fantasy sérii Píseň ledu a ohně, která byla adaptována do populárního televizního seriálu Hra o trůny. Martin se narodil 20. září 1948 v Bayonne ve státě New Jersey. Martin začal svou spisovatelskou kariéru v 70. letech 20. století, kdy publikoval své první povídky v časopisech science fiction a fantasy.

Uznání kritiky si získal v 80. letech 20. století svými romány "Fevre Dream" a "The Armageddon Rag". Teprve v 90. letech však začal pracovat na "Písni ledu a ohně", která se stala jeho nejslavnějším dílem. "Píseň ledu a ohně" je série epických fantasy románů odehrávajících se ve fiktivním světě Západozemí, kde různé šlechtické rody bojují o vládu nad Železným trůnem. Série se proslavila složitými postavami, spletitými zápletkami a šokujícími zvraty.

První kniha série, "Hra o trůny", byla vydána v roce 1996 a další knihy vycházely v nepravidelných intervalech v průběhu následujících dvou desetiletí. Martinovo dílo mělo v žánru fantasy velký vliv a je považováno za jednoho z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších autorů moderní fantasy. Kromě svých románů Martin psal také pro televizi, mimo jiné epizody klasického sci-fi seriálu "The Twilight Zone" a seriálu HBO "Hra o trůny".

Martin je známý svým pomalým tempem psaní a fanoušci již několik let netrpělivě očekávají vydání šesté knihy ze série "Píseň ledu a ohně", "Vichry zimy". Navzdory tomu zůstává Martin oblíbenou postavou fantasy komunity a významnou osobností moderní literatury.

Na další knihu série, "Vichry zimy", fanoušci čekají již více než deset let. Martin se při dokončování knihy potýkal s četnými odklady a komplikacemi, což mnohé vedlo k pochybnostem, zda bude vůbec někdy vydána. Martin uvedl, že tlak na dokončení série byl velký a že se potýkal se spisovatelským blokem a náročným úkolem svázat všechny volné konce a vyřešit složité dějové linie, které vytvořil.

V rozhovorech Martin prozradil některé podrobnosti o tom, co mohou čtenáři od "Vichrů zimy" očekávat. Kniha bude pokračovat tam, kde "Tanec s draky" skončil, přičemž osud několika hlavních postav je stále ve hvězdách. Martin také slíbil, že se ponoří hlouběji do historie a mytologie svého světa a prozradí více o tajemných Jiných a prastarých magických silách, které hrozí pohltit Západozemí temnotou.

Navzdory dlouhému čekání na "Vichry zimy" je Martin i nadále odhodlán sérii dokončit. Prohlásil, že se nenechá ovlivnit televizní adaptací "Hry o trůny" a že knihy budou mít jiný konec než seriál. Zatímco fanoušci nadále čekají na další díl, Martin naznačil, že ze Západozemí se možná dočkají dalších knih a že po "Větrech zimy" by mohly vyjít další knihy série.

"Seriál Hra o trůny má od své premiéry v roce 2011 významný vliv na popkulturu. Hra o trůny pomohla zpopularizovat žánr fantasy mezi širším publikem, které tento žánr dříve nemuselo znát. Popularita seriálu vedla ke zvýšení zájmu o fantasy knihy, filmy a televizní pořady. Vysoké produkční hodnoty pořadu, včetně propracovaných kostýmů, kulis a speciálních efektů, stanovily nový standard televizní produkce.

Ostatní seriály a filmy od té doby následují tento příklad a zvyšují své produkční hodnoty, aby mohly konkurovat seriálu Hra o trůny. "Hra o trůny byla jedním z prvních pořadů, které se v éře streamování staly kulturním fenoménem. Obrovská popularita seriálu byla částečně způsobena snadným sledováním epizod na platformách, jako jsou HBO Go a HBO Now. "Hra o trůny byla během svého vysílání jedním z nejdiskutovanějších seriálů na sociálních sítích, kde fanoušci dychtivě diskutovali o každé epizodě a spekulovali o tom, co se stane příště. Vliv seriálu na sociální média byl důkazem síly fandovství v digitálním věku.

Seriál byl známý svými komplexními postavami a spletitými zápletkami, které pomohly nastolit novou éru vyprávění příběhů v televizi. Od té doby následovaly příkladu seriálu Hra o trůny další seriály, které se pustily do komplexního vyprávění a vývoje postav.

Ve světě Hry o trůny existuje mnoho šlechtických rodů, z nichž každý má svou jedinečnou historii a tradice. Zde je několik základních informací o některých významných rodech:

  • Rod Starků: Rod Starků je šlechtický rod, který vládne Severu. Je známý svou věrností, ctí a lpěním na tradicích. Stárkové pocházejí z Prvních lidí, prastaré lidské rasy, která obývala Západozemí před příchodem Andalů. Heslem rodu Starků je "Zima přichází".

  • Rod Lannisterů: Rod Lannisterů je jedním z nejbohatších a nejmocnějších rodů v Západozemí. Jsou známí svou lstivostí a bezohledností, stejně jako svým bohatstvím a vlivem. Lannisterové pocházejí z Andalů, lidské rasy, která si Západozemí podmanila před několika tisíci lety. Heslem rodu Lannisterů je "Slyšte mě řvát".

  • Rod Targaryenů: Rod Targaryenů je šlechtický rod, který byl kdysi vládnoucí dynastií Západozemí. Jsou známí svými stříbrnými vlasy a purpurovýma očima a také schopností krotit draky a jezdit na nich. Targaryenové pocházejí z Valyrianů, lidské rasy, která kdysi vládla říši v Essosu. Heslem rodu Targaryenů je "Oheň a krev".

  • Rod Baratheonů: Rod Baratheonů je šlechtický rod, který se dostal k moci poté, co Robert Baratheon svrhl dynastii Targaryenů. Jsou známí svou silou a bojovou zdatností, stejně jako nelítostnou loajalitou ke svým spojencům. Heslem rodu Baratheonů je "Naše je zuřivost".

  • Rod Tyrellů: Rod Tyrellů je šlechtický rod, který vládne v Reachu, jednom ze sedmi království Západozemí. Jsou známí svým bohatstvím, ale i politickou chytrostí a lstivostí. Heslem rodu Tyrellů je "Růst síly".

  • Rod Greyjoyů: Rod Greyjoyů je šlechtický rod, který vládne Železným ostrovům, drsnému a nelítostnému kraji na západě Západozemí. Jsou známí svými námořnickými způsoby, stejně jako železnou disciplínou a zuřivou věrností svému pánovi. Heslo rodu Greyjoyů zní: "My nesejeme."

  • Rod Martellů: Rod Martellů je šlechtický rod, který vládne Dorne, kraji na jihu Západozemí. Jsou známí svými exotickými zvyky a nelítostnou nezávislostí, stejně jako svou obratností v boji. Heslem rodu Martellů je "Nepřikrčený, nezlomný, nezlomný".

Novým vyprávěním ze stejného světa je „Rod draka (House of the Dragon“, který pro HBO vytvořili George R. R. Martin a Ryan Condal. Seriál je prequelem populárního seriálu "Hra o trůny" a vychází z Martinovy knihy "Oheň a krev", která se zabývá historií rodu Targaryenů.

Seriál se odehrává přibližně 300 let před událostmi seriálu Hra o trůny a sleduje vzestup rodu Targaryenů v Západozemí. Zaměřuje se na vládu krále Viseryse I. Targaryena a jeho rodiny, včetně jeho dcery Rhaenyry, která si jako první žena nárokovala Železný trůn, a jejího nevlastního bratra Aegona II., který její nárok zpochybnil v brutální občanské válce známé jako Tanec draků.

V seriálu se objevilo hvězdné obsazení, včetně Olivie Cooke v roli Alicent Hightower, Emmy D'Arcy jako Rhaenyry Targaryen, Matta Smithe jako prince Daemona Targaryena a Paddyho Considina jako krále Viseryse I. Targaryena. "Rod Draka" produkuje HBO ve spolupráci s Martinovou produkční společností a první sezóna měla deset epizod v premiéře v lednu 2022.

Fanoušci seriálu "Hra o trůny" netrpělivě očekávali tuto novou kapitolu ve světě Západozemí a návrat k epickému vyprávění a velkoleposti, díky nimž se původní seriál stal kulturním fenoménem.

Následuje spoiler pro přeskočení klikněte ZDE

Závěr seriálu Hra o trůny se stal terčem velké kritiky fanoušků i kritiků. Jednou z hlavních kritik závěrečné série bylo uspěchané tempo, které u mnoha diváků vyvolalo pocit, že důležité dějové linie a charaktery postav neměly dostatek času na řádný vývoj.

Mnoho fanoušků mělo pocit, že závěrečná sezóna nezachytila komplexní charaktery postav, které se v průběhu seriálu vyvíjely. Zejména oblouky postav, jako jsou Daenerys Targaryen a Jaime Lannister, byly kritizovány za to, že působily uspěchaně nebo v rozporu s jejich předchozí charakterizací. Závěrečná sezóna byla kritizována za řadu dějových děr a nesrovnalostí, včetně náhlého objevení flotily lodí, které jako by se objevily odnikud, a skutečnosti, že Noční král byl poražen poměrně snadno poté, co byl několik sezón budován jako hlavní hrozba.

Někteří fanoušci měli pocit, že závěrečná série neposkytla uspokojivé vyústění mnoha dějových linií, které byly v průběhu seriálu vytvořeny. Zejména řešení konfliktu mezi Jonem Sněhem a Daenerys Targaryen bylo kritizováno za to, že působilo antiklimakticky a neuspokojivě. Poslední série byla kritizována za nedostatek jemnosti a nuancí, které byly charakteristickým znakem předchozích sérií seriálu. Někteří fanoušci měli zejména pocit, že závěr seriálu je příliš předvídatelný a postrádá překvapení a zvraty, díky nimž byl seriál v minulosti tak poutavý.

Celkově byl závěr seriálu Hra o trůny mnohými fanoušky i kritiky považován za zklamání. Zatímco seriál jako celek byl široce chválen pro své komplexní postavy, spletité zápletky a ohromující produkční hodnoty, závěrečná série byla kritizována za uspěchané tempo, nedostatečný vývoj postav a neuspokojivé rozuzlení klíčových zápletek.

Viděli jste seriál Hra o trůny? Podělte se o své dojmy v diskusi

Video
délka: 01:22.68
Video se připravuje ...

Trailer seriálu Hra o trůny HBO / Total Film

Video
délka: 02:16.80
Video se připravuje ...

Trailer 8. řady seriálu Hra o trůny HBO

Video
délka: 01:26.32
Video se připravuje ...

Trailer 1. řady seriálu Hra o trůny HBO

Fotogalerie
79 fotografií