Recenze: Hororová Tma vyděsí atmosférou a popisem autoamputace, jen musíte přežít nudné popisy

Recenze: Hororová Tma vyděsí atmosférou a popisem autoamputace, jen musíte přežít nudné popisy  (Autor: nakladatelství Argo)
Autor: dce - 
9. ledna 2019
16:35

'Thriller, ze kterého mrazí až do morku kostí', slibuje čtenářům kniha slovenského autora Jozefa Kariky, Tma. Už ve svých minulých knihách Karika dokázal, že umí psát knihy s až hororovou atmosférou. Povedlo se mi to i tentokrát?

Těsně před Vánoci odjíždí televizní scénárista do Malé Fatry na chatu, aby si odpočinul od stresu z rozpadajícího manželství, neúspěchů v práci a celkově neuspokojivého osobního života. Jenže druhý den po použití očních kapek oslepne. Stává se tak nedobrovolným vězněm v chalupě uprostřed zasněžených Tater. Uprostřed pustiny bez lidí a mobilního signálu...

Karika v knihách Strach i Trhlina dokázal, že ačkoliv vlastně neukáže nic konkrétního, umí čtenáře vyděsit jen mistrným popisem atmosféry. To je vidět i ve Tmě, románu postaveném na jedné postavě jejíž vyprávění má svou sílu, zvláště pak v "oslepených" pasážích, kdy i čtenář tápe - a právě neznámo a nejistota přináší ten nejděsivější obraz.

A podobně jako v předchozích dvou knihách ani tentokrát se autor nevyhnul až odpudivě dlouhým popisným pasážím bez vyššího smyslu. Na druhou stranu skvěle vystihl psychiku postavy, která se dostala do takovéto situace - sebelitování, nelogické chování, hysterie jsou zcela na místě.

Karika ovšem není mistrem konců - romány nechává otevřené, i když vlastně naznačí, co se s hlavním hrdinou stalo. Není to ale nijak uspokojivý závěr a celkově to podtrhává výstavbu celého příběhu.

Tma potěší milovníky žánru, skutečných hororů u nás vychází opravdu málo, a tenhle se bezesporu řadí k těm lepším. Ať už to je atmosféra samoty v Tatrách nebo popis autoamputace, kterou musí hrdina projít, Karika se překonává. Přesto knize něco chybí - lepší konec a větší drive hned na začátku.


Jozef Karika

Tma

nakladatelství Argo, 2018

208 stran

Hodnocení: 70 %

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud