Recenze: Výlet do excentrického Opskurna - pitoreskní městečko neurazí ani nenadchne

Recenze: Výlet do excentrického Opskurna nenadchne
Autor: Dagmar Čechová - 
30. 10. 2018
09:06

Opskurno je přesně tím, co napovídá jeho název - excentrickým a velmi podivným městečkem. Magická premisa příběhu slibuje mnohé, pokud ale nejste skutečnými nadšenci, příběh knihy Andrewa Caldecotta vás nenaplní.

Opskurno je samostatně správním městem v Anglii a je tak zvláštní, jak napovídá jeho název - nejdůležitějším zákonem zde je nestudovat opskurenské dějiny. Výstřední lidé zaplňují ještě výstřednější město, které ovšem na první pohled něco skrývá. Co to vlastně je, se pokusí zjistit dva nový obyvatelé tohoto magického města. Jenže...je vážně dobrý nápad rýpat se v minulosti?

Opskurno slibuje už na přebalu skutečně nevídaný čtenářský zážitek, který naláká každého milovníka urban fantasy. A ze začátku to vypadá, že pitoreskní příběh má skutečné šance dostat se mezi top knihy tohoto žánru. Jsou zde ale problematické části, které mnoho čtenářů odradí už před polovinou.

Příběh se totiž rozjíždí jen velmi pomalu - na vině je pravděpodobně Caldecottova grafomanie. Než se člověk vůbec dobere k něčemu pro děj podstatnému, čísla stránek už čítají přes stovku a čtenář stále nechápe, co se vlastně děje. V druhé části kniha ovšem nabere tempo a ze znuděného přežvykování stran se stane zábavná četba.

Kromě písmenek, je v knize i přehršel postav. Všechny mají bizarní a tak trošku podobná jména, která způsobí jen jediné - a to, že si rozhodně nezapamatujete, kdo je kdo. Navíc valná většina postav není natolik důležitá, aby bylo nutné si je pamatovat. S tím souvisí i fakt, že ty signifikantní nejsou nijak umně propracovány a chybí jim hloubka.

Opskurno nabízí skutečně skvělý příběh ukrytý pod vrstvami ledu, kterými se čtenář musí probojovat. Ne každý to ale vydrží. Odměnou je pak brilantní a jedinečný zážitek.


Andrew Caldecott

Opskurno

nakladatelství Host, 2018

480 stran

Hodnocení: 60 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa