Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Rakouská policie: Oběťmi sobotního leteckého neštěstí jsou Češi!

V Rakousku spadlo letadlo mířící z Příbrami na Istrii! Zemřeli čtyři lidé
 (Autor: Profimedia )
Autor: ČTK - 
26. listopadu 2023
10:23

Oběťmi sobotního leteckého neštěstí v Rakousku jsou s největší pravděpodobností Češi. V tiskové zprávě o tom 26. listopadu informovala hornorakouská policie. Zároveň zdůraznila, že se totožnost čtyř mrtvých - dvou můžu a dvou žen, stále ještě ověřuje, a to i ve spolupráci s českými úřady. Státní zastupitelství ve Welsu nařídilo pitvu.

Jednomotorový stroj typu Rockwell Commander 112B podle serveru Aviation Safety Network startoval v Příbrami, mířil na chorvatskou Istrii a měl německou registraci. Podle hornorakouské policie se příslušné úřady pokusí jeho trosky z hory Kasberg, která se nachází jihozápadně od Lince, vyzvednout 27. listopadu. 

Manažerka příbramského letiště, z něhož letadlo vzlétlo, nechtěla havárii komentovat. „Mohu pouze potvrdit, že plně kooperujeme s Policií ČR, s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a především s rakouským vyšetřovatelem,“ uvedla Lieblová ve zprávě zaslané ČTK.

Letecký expert Christian Klopf, kterého oslovil list Oberösterreichische Nachrichten, uvedl, že podle něj byl typ letadla „nevhodný, aby v těchto povětrnostních podmínkách přelétal Alpy“. „Tento stroj je jen částečně vhodný pro let bez přístrojů, pilot tak nemůže letět nad mraky a musel letět jen podle toho, co viděl,“ řekl Klopf a dodal, že to za daného počasí bylo „extrémně obtížné“. „Sněžilo, foukal silný vítr a byly turbulence,“ dodal odborník, podle kterého je při tomto počasí vhodnější letět přes Rakousko na jih o něco východnější trasou. Klopf také uvedl, že je možné, že pilot vletěl do jiného horského údolí, než původně chtěl, kvůli špatné viditelnosti už se ale nedokázal otočit.

Příčina neštěstí se stále vyšetřuje. ORF dodala, že při podobných leteckých neštěstí se v Rakousku obvykle zřizuje zvláštní vyšetřovací komise, která má za úkol zjistit, zda havárii způsobil technický problém či byla na vině lidská chyba. Český Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) 25. listopadu  ČTK sdělil, že obvykle dostává informace o pádech letadel z Česka v zahraničí se zpožděním jednoho až dvou dní a následně se podílí na vyšetřování podle toho, jaké požadavky má zahraniční oznamující organizace.

V Rakousku spadlo letadlo mířící z Příbrami na Istrii! Zemřeli čtyři lidé V Rakousku spadlo letadlo mířící z Příbrami na Istrii! Zemřeli čtyři lidé | Profimedia

 

henrybonniehanss ( 26. listopadu 2023 23:27 )

Na slapacim letadla do Alp, tomu říkám adrenalinovy zážitek ...ach ty akcni filmy, nerekl jim někdo že to není doopravdy?!! 🤷

otrusnik ( 26. listopadu 2023 22:08 )

Zase nějací milionáři riskovali svoje životy.

kdoasi ( 26. listopadu 2023 20:08 )

Na Novinkách už zrušili diskuzi, tak mě hodně zajímá, kdo "významný" byl mezi pasažéry...hmmm...

nnnnnnnnnnnnnnnnnn ( 26. listopadu 2023 13:17 )

Pilot podcenil danou situaci s povětrnostními vlivy, takhle nízko se létat nedá...

Colombova ( 26. listopadu 2023 12:19 )

Pilot sluboval, že sa pri "pilotovaní" môžu cestujúci striedať.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání