Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Pilot Petr (†58) zemřel při letecké nehodě: Ústav zjistil, co k neštěstí vedlo!

Autor: VaB, ČTK - 
30. června 2023
18:49

Za loňskou nehodu historického stíhacího letounu Hawker Hurricane na leteckém dni v Chebu stojí nezvládnutý manévr 58letého pilota Petra P., který po nárazu do země zemřel. K provedení manévru neměl pilot podle vyšetřovatelů dostatečnou letovou výšku. ČTK to zjistila ze závěrečné zprávy zveřejněné na webu Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). Vyšetřovatelé nezjistili žádné důkazy o závadě nebo poruše letadla. Letadlo dopadlo mimo areál letiště poblíž rodinných domů. Při nehodě se lehce zranila jedna žena.

„Příčinou letecké nehody byl pokus pilota o vertikální manévr k rychlé změně letu do protisměru ostrou a strmou sestupnou zatáčkou na malém prostoru, při které došlo k přetažení a vzniku autorotačního pohybu letounu. Ve strmé poloze letoun neměl dostatečnou výšku k vybrání, o které se pilot pokusil. Důsledkem byl náraz letounu do země,“ stojí v dokumentu.

Jeden z pilotů při vyšetřování uvedl, že letounu chybělo k provedení kritického manévru 150 metrů i více. „Tato kategorie letadel pro vybrání pádu či přetažení potřebuje velkou výšku, nebylo již jak tuto situaci zachránit. Subjektivně se mi zdálo, že let probíhal nezvykle pomalu a na menším režimu motoru,“ uvedl pilot.

K pádu letadla pravděpodobně přispělo i řešení problému se zapnutím bezpečnostních pásů, řešení stavu podvozku během letu či změna sestavy předváděných obratů. Ve zprávě stojí, že letoun byl způsobilý k letu a řádně udržován. Vyšetřovatelé nezjistili žádné důkazy o závadě nebo poruše, které mohly přispět ke vzniku letecké nehody. Nelze podle nich potvrdit, že byl pilot v okamžiku letecké nehody připoután bezpečnostními pásy.

Zkušený pilot Petr P. měl pro vykonávaný let platnou kvalifikaci a byl zdravotně způsobilý. Před pádem byl při vědomí. Na akrobatické vystoupení s letounem Hurricane na leteckých akcích měl oprávnění. Za účelem získat toto oprávnění nalétal 16.100 hodin. Na historickém stroji kromě kritického letu uskutečnil za dva roky 21 letů. Létal také s dopravními letadly.

Letadlo Hawker Hurricane Mk.IV. byl poslední stroj tohoto typu na světě schopný létat. Za druhé světové války létal pro britskou Royal Air Force (RAF) a mezi jeho piloty byli i českoslovenští vojáci. Vzácný stroj v roce 2021 přivezl jeho majitel a podnikatel Ivo Lukačovič na letiště v Točné u Prahy, které také vlastní. Lukačovič loni uvedl, že by se měly trosky využít při stavbě nového letounu.

Video  Letadlo na peruánském letišti v Limě začalo při startu hořet poté, co se srazilo s hasičským vozem  - Twitter
Video se připravuje ...

Mr MRD ( 30. června 2023 23:38 )

80 let starý šrot. Nic bych nezkoumal a tomu kdo do tohoto vraku vlezl bych rovnou rezervoval místo u Chocholouška.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání