Nová naděje: Unesená Emily (9) je na seznamu prvních propuštěných rukojmích Hamásu!

Autor: hpe - 
24. listopadu 2023
11:57

Devítiletá Emily je v zajetí už bezmála dva měsíce. Teroristická organizace Hamás ji unesla jako rukojmí při útocích ze 7. října. Další osud Emily nebyl dlouho známý. Otec dívenky se v médiích nechal slyšet, že smrt by mu v takovémto případě přišla milosrdná. Rodina má však teď naději na šťastný konec. Emily by měla být jedním z padesáti rukojmích, které Hamás propustí.

Irku Emily Handovovou vzala jako rukojmí teroristická organizace Hamás při koordinovaném útoku na kibuc Be'eri. Holčička tam v tu dobu přespávala u sousedů. Útok trval celkově dvanáct hodin a vyžádal si stovku obětí. Zbytek rodiny byl evakuován izraelskou armádou.

Za několik dní se objevila zpráva, že Emily pravděpodobně zemřela. Utrápenému otci se prý tehdy ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká zvěrstva teroristé lidem provádí, byla podle něj smrt vysvobozením. Nicméně o něco později vyšlo najevo, že dívka žije. Od té doby Handovi spolu s dalšími rodinami unesených vyvíjeli tlak na izraelskou vládu, aby rukojmí, co nejdříve přivedla domů.

Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy. Izrael s Hamásem uzavřeli křehkou dohodu o čtyřdenním klidu zbraní. Mimo jiné sjednali i výměnu zajatců. O zklidnění konfliktu se zasadilo několik velmocí včetně USA a Kataru. Celkově má Hamás propustit 50 rukojmích výměnou za 150 Palestinců držených v Izraeli. Na seznamu má údajně být 30 dětí a 20 žen. První rukojmí by měli být volní už ve čtvrtek.

Oficiální seznam propuštěných rukojmích však ještě neověřila irská vláda. „Je tu velká naděje, že Emily by mohla být mezi prvními propuštěnými zajatci, ale ještě nemůžeme ověřit, zdali je seznam pravý,“ uvedl vládní zdroj pro The Sun

Díky dohodě mimo jiné do Pásma Gazy poputuje i potřebná humanitární pomoc. Pokud vše proběhne podle plánu, mohla by se Emily se svou rodinou setkat už v neděli. 

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
13:44
21. 11. 2023

Německá policie dnes v Bavorsku provedla domovní prohlídky u 17 lidí kvůli podezření ze šíření antisemitismu. Policie uvedla, že podezírá ze šíření nenávisti vůči Židům 15 mužů a dvě ženy. Někteří z nich mají turecké občanství. Policie zasahovala především v Mnichově a jeho okolí.

Podle policie podezřelí šířili nenávist vůči Židům a oslavovali Hamás a jeho útok ze 7. října hlavně na internetu a po sociálních sítích. Tam například vyzývali k tomu, aby byli Židé posláni do plynových komor. Jeden z podezřelých podle policie šířil fotografii Adolfa Hitlera, u níž stálo: „Mohl jsem zabít všechny Židy, ale některé jsem nechal naživu, abych vám ukázal, proč jsem je zabíjel.“

„Antisemitismus má bohužel dopad na každodenní život mnohých Židů v Německu,“ uvedl policejní komisař z jednotky, která se zabývá kriminalitou související se šířením nenávisti, Michael Weinzierl.

13:32
21. 11. 2023

Dohoda mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás o několikadenním příměří, o propuštění rukojmích z Pásma Gazy a vězněných Palestinců a o širší humanitární pomoci by mohla být uzavřena ještě dnes. Počet „asi 50 rukojmích“ a propuštění neupřesněného počtu „žen a dětí“ z izraelských věznic potvrdil v nejaktuálnějším prohlášení dnes brzy odpoledne nejmenovaný katarský diplomatický zdroj. Jednání je podle něj v „poslední fázi“, cituje agentura Reuters.

12:53
21. 11. 2023

Německo se potýká s antisemitismem, který vychází nejen od většinové společnosti, ale také od muslimů. Dnes to na úvod zasedání Německé islámské konference (DIK) prohlásila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Muslimské obce vyzvala, aby se proti antisemitismu vyslovovaly v mešitách při hlavních pátečních modlitbách. Dodala, že stejně důrazně Německo postupuje proti nenávisti vůči muslimům. DIK je fórum německé vlády pro dialog s muslimskou společností.

„Musíme si přiznat, že v Německu máme problém s antisemitismem, a to i od muslimů,“ řekla Faeserová. „Není jen odpovědností státu, aby se židovská komunita v Německu už nikdy necítila v ohrožení, to je povinností každého občana,“ zdůraznila s tím, že antisemitismus je největší hrozbou pro německou demokracii.

V Německu se po říjnovém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael pravidelně konají manifestace na podporu Palestinců, které často přerůstají v protižidovské demonstrace. Některé akce byly násilné a policie eviduje několik případů útoků na židovské objekty či toho, kdy útočníci označují Davidovou hvězdou domy, ve kterých žijí židé.

Video  Teplo se zase prodraží! Hamás pustí rukojmí? A neshody Sokola se Suchánkem  - Bára Horáková, Lukáš Červený, reuters, FTV Prima
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání