Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Vyhlášený expert Bohumil Šole (†63) před 26 lety v Lázních Jeseník odpálil semtex: Při sebevraždě zranil 20 lidí!

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia)
Autor: jel, pma, ČTK - 
25. května 2023
15:30

Bývalý zaměstnanec pardubického podniku Synthesia Semtín Bohumil Šole (†63) se v květnu 1997 rozhodl k razantnímu ukončení svých dlouholetých depresí. Do Priessnitzova sanatoria v Lázních Jeseník přišel osudného dne s podomácku vyrobeným semtexem, který u vstupu do budovy odpálil. O život přišel při výbuchu jen on. Dalších dvacet osob se během incidentu zranilo.

25. května roku 1997 přijel do Priessnitzova sanatoria v Lázních Jeseník třiašedesátiletý senior Bohumil Šole. Z Prahy si s sebou přivezl pouze koženou tašku, se kterou se posadil na recepci pod portrét zakladatele lázní. Po pár sekundách se rozhodl ukončit své celoživotní psychické trápení a odpálil vlastnoručně vyrobenou nálož.

Výbuch rozmetal tělo třiašedesátiletého pracovníka a vyhlášeného experta Bohumila Šoleho a části vstupní haly lázeňského objektu až do vzdálenosti 100 metrů. Exploze poranila 20 osob a napáchala na sanatoriu škody za více než 20 milionů korun.

To, že pachatelem byl nešťastný důchodce, který trpěl přes dvacet let depresemi, dosvědčili i lidé, kteří jej před výbuchem zahlédli v okolí sanatoria. Při prohlídce bytu psychicky labilního muže kriminalisté našli 55,4 kilogramu průmyslových trhavin.

Kriminalisté také později zjistili, že měl Šole konflikty s bývalým vedením jesenických lázní, kde se v minulosti léčil. Policie před lety uvedla, že vedení lázní tehdy seniorovi zakazovalo používat v areálu léčebny „rachejtle“.

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí: 116 111 nebo v Centru krizové intervence: 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop a zdarma.

Video  Tragický požár v Ústavu sociální péče založila dívka, která sem byla umístěna omylem, nakonec spáchala sebevraždu.  - Videohub
Odemknout video

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání