Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Šok v případě vraždy studenta Daniela (†21): Po 18 letech obvinili vlivného advokáta!

Autor: pma, inf, ČTK - 
25. března 2023
09:40

Na Tyršově nábřeží v Bratislavě byl v roce 2005 brutálně ubodán student Daniel Tupý (†21). Jeho nesmyslná smrt otřásla celým Slovenskem. Následovaly bouřlivé protesty proti extremismu, protože zabít ho měli příznivci krajní pravice. Vrah nebyl dosud dopaden. To by se ale mohlo změnit. Policie teď nečekaně obvinila vlivného slovenského advokáta Adama P.

Byl pátek 4. listopadu 2005, když se jednadvacetiletý student filozofické fakulty Daniel Tupý původem ze Žiliny vydal s několika kamarády pobavit se do města. Běžný páteční večer ovšem skončil chladnokrevnou vraždou.

Skupinku kamarádů napadli na Tyršově nábřeží v Bratislavě nedaleko Dunaje neznámí útočnici. Mladíky agresoři surově zkopali a zbili boxery. Někteří chlapci skončili s bodnými poraněními. Mezi nimi byl právě jednadvacetiletý Daniel. Útočníci studentovi zasadili sedm bodných ran a nedali mu tak šanci na přežití. Daniel svým zraněním zakrátko podlehl.

Dojde případ po 18 letech do svého konce?

Studentova vražda tehdy mezi slovenskou veřejností vyvolala bouřlivé protesty proti extremismu. Krátce po činu totiž několik okolností naznačovalo, že vraždu spáchal někdo ze sympatizantů krajní pravice. Před soudem pak v případu stanulo pět lidí, které v roce 2009 soud prvního stupně obžaloby zprostil. Podle soudního verdiktu se nepodařilo prokázat, že mají vraždu na svědomí.

Dlouhé roky zůstávala brutální vražda nadějného studenta nevydařeným kriminalistickým pomníčkem, to by se ale mohlo brzy změnit. V úterý policie informovala veřejnost o tom, že v případu zavražděného Daniela zadržela osm lidí. Ty krátce poté propustila na svobodu bez obvinění. Následně ale kriminalisté zadrželi další dvě osoby a mezi nimi už byl zřejmě ten, koho hledali. Ještě ve čtvrtek večer byl jeden ze zadržených obviněn.

Obviněný získal nejvyšší bezpečnostní prověrku

„Obviněný je zadržen a v současnosti s ním vyšetřovatelé provádí procesní úkony. Následně rozhodneme o dalším postupu,“ potvrdil informaci mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka. Policejní prezident Štefan Hamran doplnil, že policie v případu postupně zadržela dohromady deset lidí, z nich pak osm propustila.

Obviněným mužem má být podle slovenských médií známý advokát Adam P. Ten v minulosti podle deníku Plus Jeden Deň navštěvoval stejně jako zavražděný Daniel Univerzitu Komenského v Bratislavě. Podle televize Markíza advokát dokonce v roce 2009 získal nejvyšší bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu a to na stupeň „přísně tajné“. Adam P. také zastupoval jako advokát i Jaroslava P., který byl v roce 2021 odsouzen za výrobu a držení extremistických materiálů.

 

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání