Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Policista o zločincích na internetu: Pozor na podvodné SMS, maily i telefonáty. Kyberútoky sílí!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
15. února 2023
15:36
Autor: Pavlína Horáková - 
15. února 2023
14:01

Tisíce okradených lidí a zcizené majetky v řádech milionů korun. V Česku rekordně narůstá kriminalita páchaná v kyberprostoru. Všudypřítomná drahota a převažující pocity sociální nejistoty ve společnosti nahrávají virtuálním útočníkům a jejich způsoby, jak připravit potenciální oběť o peníze jsou stále sofistikovanější téměř k nerozeznání napodobují stránky veřejných institucí, jako je například ministerstvo práce nebo Česká pošta. Jak se bránit, radil Ondřej Kapr z úřadu kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia České republiky v pořadu Epicentrum.

„Aktuálně nejvíce varujeme před online podvody, které se zdvojnásobily. Přibývá navíc jejich modifikací, jsou čím dál zákeřnější a vůbec není jednoduché je rozeznat,“ komentuje současnou situaci Kapr.

„Pořád se ještě krade víc v reálném světě, ale myslím, že přesun do kyberprostoru už přesáhl 10 %. Spadá tam mravnost, drogová kriminalita, ale jsou to i takové ty sofistikované kyberútoky typu ransomware, malware a tak podobně,“ dodává.

„Čím dál častěji se setkáváme s kriminalitou, které říkáme ostatní kriminalita páchaná v kybernetickém prostoru, a to jsou právě různé online podvody.  Jsou to takové ty podvodné emaily, které vám chodí do schránek, jsou to podvodné sms, podvodné telefonáty,“ říká s tím, že každým dnem přichází nové a nové trendy.

„Například u podvodného navolávání se setkáváme se sérií, které říkáme falešný bankéř. Ten princip je celkem jednoduchý. Někdo vám zavolá z nějakého telefonního čísla, které se tváří přesně jako číslo vaší banky, anebo Policie České republiky. Snaží se vás varovat, že máte napadený účet a je potřeba něco dělat. Tady se můžete všimnout takového prvního momentu - nátlaku časové tísně. Okamžitě musíte něco dělat, jinak váš účet bude zablokován, nesmíte o tom nikomu nic říct,“ radí Kapr, jak rozeznat podezřelý telefonát.

„Cílem pachatelů je z vás buď přímo vylákat ty peníze. To znamená, abyste vybrali v hotovosti, vložili do vkladomatu třetí generace nebo bankomatu třetí generace, což není nic jiného než bitcoinmat na virtuální měny. A vy vlastně nevědomky všechny ty peníze vezmete a pošlete je přímo pachateli, “ varuje.

krapotkin ( 15. února 2023 20:24 )

Já zase mažu ze spamu denně 2 až 3 e-maily údajně z Tesca - výhra Iphonu. Jde o tyto adresy : http://brxlmt s3.a­mazo­naws­.com/c­zsol­d.ht­ml další má za com koncovky czsd.html, nebo czsne.html.

trintin ( 15. února 2023 20:24 )

"Číslo se tváří"?, nemám ženský rozum, nechápu. Někdo cizí mi zavolá, zná moje tel. číslo a jméno bankovního domu, kde mám účet. Jediné co mne napadá je, že tyto informace získal od autorky tohoto článku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa