Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Belgická matka před 16 lety podřezala svých 5 dětí: Povolili jí eutanazii! Aby netrpěla výčitkami

Autor: Lukáš Štěrovský - 
18. března 2023
07:45

Zasloužila si to? Belgická média a veřejnost zuřivě řeší případ Genevieve Lhermitteové (56), která před 16 lety brutálně podřezala svých pět dětí. Nyní jí však byla na vlastní žádost poskytnuta eutanazie – dobrovolná smrt.

Stalo se tak 28. února – na den přesně 16 let po jejím hrůzném činu. A co se tehdy v rodinném domku ve městě Nivelles vlastně odehrálo? Po odjezdu manžela k rodičům nejprve v supermarketu ukradla dva nože. Poté rodině uvařila oběd, načež zamkla vchodové dveře a začala vraždit.

Psychické problémy

Nejprve podřízla hrdlo synovi Mehdimu (†3), poté usmrtila i čtyři dcery – Jasmínu (†14), Noru (†12), Myriam (†10) a Minu (†7). Nakonec bodla do břicha i sebe, jenže přežila, a tak si zavolala sanitku…

„Byla jsem s dětmi sama doma a trpěla jsem, připadala jsem si uvězněná,“ tvrdila u soudu žena, která už dříve trpěla psychickými problémy. Na ty se snažili vymluvit její právníci, stejně ale putovala za mříže s verdiktem doživotí. „To, co jsem provedla dětem, si nezasloužily. Budu trpět až do konce svých dní, to je můj trest,“ opakovala během soudních líčení a dalších výslechů.

A právě to byl jeden z důvodů, proč ženě nakonec byla eutanazie přiznána. Podle belgických zákonů je totiž možné dobrovolné usmrcení poskytnout osobě, která trpí nikoliv pouze fyzickými (nemoc), ale i neléčitelnými psychickými obtížemi – právě jako Genevieve. Jenže mnozí se logicky ptají: Nemá vražedkyně namísto milosrdného vykoupení radši trpět?!

V loňském roce zemřelo v Belgii prostřednictvím eutanazie 2966 lidí, což je podle úřadů o 10 % více než v roce 2021. Nejčastější příčinou byla rakovina.

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111 nebo v Centru krizové intervence 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop.

 

Video  Malá Miss smrt. Dětská královna krásy JonBenét Ramsey byla zavražděná v šesti letech.  - Videohub
Odemknout video

 

uschi ( 19. března 2023 13:45 )

pokračování: "Po smrti dětí chtěla Genevieve spáchat sebevraždu. To se jí nepodařilo, tak zavolala záchranku. Zdravotníky i policii čekal hrůzný nález. Mrtvé děti byly uložené v posteli a vedle nich jejich oblíbení plyšáci. Jen Noru přenesla do koupelny, kterou používal dr. Schaar – byla prý jeho oblíbenkyně.Žena putovala do vazby. Během soudního procesu se porota snažila zjistit, proč žena, která do té doby byla dokonalou matkou, zavraždila své děti. Posudky odborníků dokazovaly, že Genevieve byla nervově labilní, dlouhou dobu bojovala s depresemi a v době spáchání trestných činů nebyla příčetná. Podle nich patřila do psychiatrické léčebny.Porota se jejich názory neřídila a v prosinci 2008 ji poslala na doživotí do vězení. V závěrečné řeči Genevieve řekla, že přijme jakýkoli trest, a projevila lítost nad tím, co udělala. V květnu 2019 byla přemístěna na psychiatrickou kliniku, kde je dosud.

S manželem se rozvedla v průběhu vazby. Bouchaib Moqadem se v únoru 2010 oženil s Asmae Beldi, profesorkou islámského práva na Fakultě islámských věd v Bruselu."
Takže asi tak, nějaké vysvětlení a podrobnosti by to chtělo, né jen senzacechtivý blábol. Jednoznačně ne tom má velký podíl manžel, docela by mě zajímalo proč ty nože kradla, neměla ani peníze pro nějaký nákup? Jinak manžel je v pohodě, podle mě je mu to všechno napůl fuk, nová žena, nové děti, pohoda....

uschi ( 19. března 2023 13:35 )

Udělala chybu, že si vzala Maročana, který nebyl schopen uživit rodinu, válel se po barech a často byl zpět v Maroku, nestaral se děti. Potřebovala pomoc, navíc celé jejich manželství a život bylo divné. "Kdo byla šílená vražedkyně a proč spáchala tak hrůzný čin? Genevieve Lhermitte se narodila 16. listopadu 1966 v Bruselu. Ačkoli během střední školy nijakých zvláštních studijních výsledků nedosahovala a bojovala s nedostatkem sebevědomí, podařilo se jí v roce 1991 dokončit magisterský obor francouzština a historie.

Rok předtím se Genevieve provdala za Maročana Bouchaiba Moqadema, který studoval matematiku a fyziku, ale studium nedokončil a začal pracovat v obchodě se smíšeným zbožím. Novomanželé se nastěhovali do bytu lékaře Michela Schaara, u kterého Moqadem bydlel.Schaar se v osmdesátých letech spřátelil s Moqademovou rodinou v Maroku, mladíka pozval do Belgie a platil mu studia. Moqadem ho podle svých slov považoval za „adoptivního“ otce. Doktor s nimi jel i na svatební cestu...Genevieve zkraje neměla námitky proti tomu, aby žili se Schaarem v jeho bytě, protože si myslela, že to bude dočasné. Schaar podporoval mladý pár finančně a platil všechny náklady. Genevieve nastoupila jako učitelka, ale brzy poté otěhotněla a v srpnu 1992 se narodila první dcera Yasmine. O tři roky později porodila druhou dceru Noru. Potýkala se s poporodními depresemi, na místo učitelky už se nikdy nevrátila a zůstala doma.Dr. Schaar pořídil pro sebe a pro manželský pár dům ve městě Nivelle a splácel hypotéku. V prvním patře bydleli mladí manželé, v druhém Schaar, který si v přízemí otevřel lékařskou praxi. Ještě předtím ale Schaar zaměstnal Moqadema jako svého asistenta, aby se mu staral o administrativu. Důvodem bylo napětí mezi manželi, protože Bouchaib nebyl schopný uživit stále se rozrůstající rodinu (další dvě dcery Miriam a Mina se narodily v roce 1997 a 1999).Většinu výdajů hradil Schaar. Platil pro celou rodinu i dovolené, na které s nimi jezdil. Bouchaib trávil dlouhé hod

Sem samadoma ( 18. března 2023 14:08 )

Jen ať trpí nadále.

jaramila ( 18. března 2023 11:15 )

Už se mohla dávno podřezat sama a nečekat 16 let až jí to někdo dovolí...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání