Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Osvětlovač zavraždil kolegu a vydíral jeho manželku: Inspiroval případ seriál Místo zločinu České Budějovice?

Autor: jel - 
27. února 2023
16:26

Po seriálech Místo zločinu Plzeň a Ostrava uvedla na začátku ledna Česká televize další podobnou kriminálku, tentokrát z Českých Budějovic. V pondělí 13. února vyšla epizoda s názvem Kniha hříchů, která pojednává o dvojité vraždě v natáčecím štábu. Tento díl se možná částečně inspiroval skutečnou vraždou zvukaře z roku 2012.

V sedmé epizodě seriálu Místo zločinu České Budějovice přijíždí vyšetřovatel Karel Dvořák (David Novotný) se svým týmem na zámek Blatná. Během natáčení pohádky tam byl totiž zavražděn režisér. Později vyjde najevo, že byl zavražděn i šéf výpravy Burian, který kolegům půjčoval peníze, pečlivě si vedl přehled, kdo mu co dluží, a dluhy vymáhal. Buriana najdou v kufru jeho vlastního auta, pachatel navíc vydíral jeho manželku a chtěl po ní peníze. 

Právě druhou zmíněnou událost v seriálu možná inspirovala skutečná vražda z roku 2012, která se stala v Praze. Je tam totiž dost výrazná podobnost.

Vše začalo 1. února 2012, osvětlovač Tomáš Oščádal navštívil doma svého kolegu, zvukaře Vlastimila B. (†66). Ten byl údajně známý tím, že půjčoval peníze na vysoký úrok.

Vydíral manželku zavražděného

Právě kvůli půjčce zřejmě Oščádal za kolegou osudný den přišel. Když mu ale kolega odmítl pomoci, osvětlovače popadl vražedný amok. Vzal kladivo a Vlastimila B. ubil dvaceti ranami. Oběti utáhl kolem krku umělohmotnou pásku, tělo naložil do kufru auta zavražděného. S vozem pak odjel na parkoviště v Nových Butovicích, kde ho odstavil.

Vrah kolegovi navíc ukradl mobilní telefon a pomocí něho několik dní vydíral manželku Vlastimila B. Hrozil jí, že svého muže už neuvidí, pokud nezaplatí deset milionů korun. Varoval ji také, že jestliže kontaktuje policii, odnese to její syn. Žena o všem informovala kriminalisty.

Vraha policie zadržela 12. února, když si přijel vyzvednout k dálnici požadovaných 10 milionů. U soudu se Oščádal dokonce rozplakal a tvrdil, že jednal v pomatení smyslů. „Uvědomuji si, že můj čin si nezaslouží odpuštění. Nedokázal jsem se ovládnout. Žal a lítost si ponesu až do konce života,“ řekl tehdy u odvolacího soudu v Praze. Ten mu nakonec od dva roky snížil trest, který mu udělil Městský soud v Praze. Tomáš Oščádal byl odsouzen k 18 letům ve vězení.

Video  David Novotný v Případu mrtvého nebožtíka: Víc než rodinu má rád práci.  - Bio Illusion
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání