Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Jihočeská záchranka poprvé vrtulníkem transportovala kojence v inkubátoru: Čekala ho náročná operace srdce

Autor: VaB - 
11. ledna 2023
12:46

Jihočeská letecká záchranná služba má za sebou první premiéru letošního roku. Vrtulníkem do pražské motolské nemocnice transportovali novorozence v inkubátoru. Toho čekala náročná operace těžké srdeční vady. A šlo o vteřiny.

V úterý ráno přivezla sanitka na základnu letecké záchranné služby Jihočeského kraje do Plané u Českých Budějovic novorozence v inkubátoru. Pilot společně s lékařem a záchranářem pak museli opatrně miminko nasoukat do vrtulníku.

„Po šetrném přemístění inkubátoru mohl vrtulník vzlétnout směr Nemocnice Motol, kde kojence čeká operace těžké srdeční vady. Transport proběhl bez komplikací,“ popsali záchranáři. Tento způsob přepravy byl pro ně vůbec tím prvním.

V současné době může podobné transporty novorozenců v inkubátoru provádět například letecká záchranka v Ostravě nebo Olomouci. „V nedávné době jsme společně s Neonatologickým týmem takto realizovali pozemní převoz. Takové převozy nejsou úplně časté, ale ani ojedinělé, a jsme na ně plně připraveni,“ dodali.

Neonatologický tým tvoří lékař a zdravotní sestra či záchranáři z českobudějovické nemocnice. Ze záchranky pak ve vrtulníku zůstává jen pilot a letecký záchranář, lékař musí zůstat na základně, do menšího vrtulníku se už nevejde.

Video  Záchranářský vrtulník v Chouzavé.  - ZZS ASČR
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání