Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Papuánci unesli pilota Philipa (37): Vyhrožují mu smrtí!

Autor: rc - 
16. února 2023
19:48

Letěl do indonéské Papuy, aby odtamtud odvezl několik dělníků, jimž hrozilo nebezpečí. Novozélandský pilot Philip Mehrtens (37) byla ale sám vzat do zajetí. Unesli ho rebelové z Národní osvobozenecké armády Západní Papuy, kteří požadují stažení indonéské armády. Pokud se prý armáda nestáhne, nevinný pilot zemře. Dokonce zveřejnili záběry, na nichž je Philip obklopený ozbrojenci. Rodina se bojí o jeho život.

Pilot Philip Mehrtens přistál 7. února se svým jednomotorovým letadlem společnosti Susi Air na malé přistávací dráze v odlehlé horské oblasti na ostrově Nová Guinea. Letěl tam, aby odvezl do bezpečí patnáct stavebních dělníků, jimž hrozilo nebezpečí.

Vůdce přezdívaný „psychopat“

Dělníkům vyhrožovala smrtí separatistická skupina Národní osvobozenecká armáda Západní Papuy nebo také TPNPB, v jejímž čele stojí Egianus Kogoya, zvaný „Psychopat“. Pilota prý zajal, protože Nový Zéland vojensky spolupracuje s Indonésií. Zajatcovo letadlo pak polil hořlavinou a zapálil ho. 

Povstalec se přihlásil k masakru jednatřiceti stavebních dělníků, kteří v oblasti  v roce 2018 stavěli most. Dělníci byli povražděni na Den svobody Papuy. 

Rukojmí

Povstalci dokonce zveřejnili fotografie a video, na nichž je vidět Mehrtens, který zvedá pěst, jakoby vyjadřoval solidaritu se skupinou. Ve videu podle informací britského deníku Daily Mail říká: „Indonéská armáda musí odejít. Pokud neodejdou, nebudu propuštěn. Hnutí za svobodnou Papuu mě zajalo. Papuánská armáda mě vzala do zajetí ve snaze bojovat za nezávislost Papuy,“ uvedl Mehrtens s tím, že pokud se indonéská armáda nestáhne z Papuy, zůstane v zajetí a hrozí mu smrt. „Bereme pilota a propustíme ho, až bude Papua volná. Pokud ne, pilot s námi zemře,“ uvedl jeden z povstalců.

Doma na Mehrtense čeká manželka Maria a jejich syn. „Modli se za Philipa,“ píše jeden z jeho známých na sociální sítí. „Ach Bože, smiluj se,“ píše další.

Papua dříve byla nizozemskou kolonii, která získala nezávislost v roce 1961. Nicméně dva roky po získání nezávislosti převzala kontrolu nad zemí Indonésie. V roce 1969, po kontroverzním hlasování OSN, byla Papua začleněna do Indonésie.  

y1xcvbnm ( 16. února 2023 21:14 )

Novozélandský pilot Philip Mehrtens (37) byla ale sám vzat do zajetí.

tak je to on a nebo ona???? Co to píšou , proč si to po sobě nepřečtou

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání