Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Je tohle tvář Jacka Rozparovače? Policisté našli hůl s děsivou podobiznou na rukojeti!

Autor: rc, inf - 
3. ledna 2023
20:26

Vraždy, které se odehrály v 19. století v londýnském Whitechapelu, patří mezi nejznámější případy kriminalistiky. Sériový vrah Jack Rozparovač tam brutálně zavraždil pět prostitutek a nikdy nebyl dopaden. Případ tehdy vyšetřoval vrchní inspektor Frederick Abberline se svým týmem, který byl nakonec z případu odvolán. Právě jemu údajně patřila hůl, na jejíž rukojeti je vyřezána tvář, jež by údajně mohla patřit notoricky známému sériovému vrahovi z East Endu.

Mary Ann Nicholsová, Annie Chapmanová, Elizabeth Strideová, Catherine Eddowesová a Mary Jane Kellyová - to jsou jména obětí známého sériového vraha, který do dějin vstoupil pod jménem Jack Rozparovač. Vrah, jenž nebyl nikdy dopaden, zabíjel v Londýně v období mezi 31. srpnem a 9. listopadem roku 1888.

Fantom z Whitechapelu

Všechny své oběti zavraždil brutálním způsobem. Ženám, které se živily jako prostitutky, podřízl hrdlo. Třem ze svých obětí vyřízl orgány a jedné ze svých obětí odebral polovinu ledviny, jíž následně poslal policistům. Na případu Rozparovače pracoval vrchní inspektor Scotland Yardu Frederick Abberline. Nicméně hon na vraha skončil fiaskem a nakonec byl z případu odvolán. Při vyšetřování došlo prý k chybám, díky nimž se podařilo Rozparovači unikat.

Vycházková hůl

Po jeho odchodu od případu v roce 1889 mu podle informací britského Daily Mail byla darována hůl s děsivou podobiznou. Na rukojeti hole je vyřezána tvář muže s kápí a s děsivým výrazem ve tváři. Policejní výzkumníci se domnívají, že tvář patří jednomu z podezřelých a to Alexanderovi Pedachenkovi. Hůl byla po léta uložena v depozitáři policejní školy Bramshill Police Staff College. Ovšem poté, co se v roce 2015 zavřela, vyvstaly obavy, že se hůl ztratila. Hůl nyní objevili po letech badatelé, kteří procházeli memorabilie policejní školy v Rytonu.

Podobizna Rozparovače?

Policisté se domnívají, že tvář by mohla být jedinou podobiznou Rozparovače. Jedná se prý o velmi cenný artefakt. „Nalezení této hole bylo pro nás vzrušujícím okamžikem. Jack Rozparovač je jedním z největších a nejslavnějších případů vražd v naší historii a jeho zločiny byly významné pro vydláždění cesty pro moderní policii a forenzní vědu, jelikož byly impulsem, aby policie začala experimentovat a vyvíjela nové techniky,“ uvedl pro výše zmíněný deník Antony Cash ze školy College of Policing v Rytonu. Hůl bude na škole vystavena spolu s dalšími dokumenty týkajícími si se případu.

Historici jsou však skeptičtí vůči tomu, že by na rukojeti hole byla skutečně vyobrazena tvář Jacka Rozparovače. Abberline odešel od policie v roce 1892 po třiceti letech služby a zemřel v roce 1929.

Video  Poslední poprava na území Slovenska: Nelidský zločin, který vyděsil policisty i vyšetřovatele  - Videohub
Video se připravuje ...

vosavopruz ( 3. ledna 2023 20:53 )

to je nějakej indián na té hůlce,to určitě není Jack

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání