Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

V Nepálu propustili úkladného vraha Sobhraje: Na svědomí má mít až 20 lidských životů

Aktualizováno -
23. prosince 2022
17:43
Autor: ČTK - 
23. prosince 2022
08:21

Z nepálského vězení byl téměř po dvaceti letech propuštěn mnohonásobný zločinec a odsouzený vrah Charles Sobhraj. O propuštění rozhodl soud ve středu. Nyní 78letý Sobhraj patrně spáchal v 70. letech v Asii řadu vražd. Až soud v Káthmándú jej ale za jednu z nich odsoudil k doživotí. Propuštěn byl ze zdravotních důvodů, vyplynulo podle agentury AFP z kopie rozsudku. Na motivy děsivého příbehu vytvořil Netflix seriál Had.

Sobhraj měl být původně propuštěn ve čtvrtek, ale kvůli úkonům, které bylo třeba předtím provést, včetně zdravotní prohlídky, se termín opozdil. O propuštění rozhodl soud ve středu, důvodem byl jeho věk. Sobhaj si odseděl 19 z 20 let, ke kterým byl odsouzen. Z vězení vyšel ve vlněné čepici a modré flísové bundě. Na nepálské imigrační oddělení ho doprovodilo sedm policistů.

Do rodné Francie Sobhraj odletí ještě v pátek. „Nepálská vláda ho chce co nejdříve poslat zpět. Chce to také Sobhraj,“ uvedl jeho advokát, který mu rezervoval letenku u společnosti Qatar Airways s odletem v 18 hodin místního času (13:00 SEČ). „Francouzské velvyslanectví mu přiveze cestovní doklad,“ dodal.

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 za vraždu kanadského turisty v Káthmándú z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil. Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu.

Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. V odvolání ovšem jeho obhajoba tvrdí, že soud neměl k odsouzení dostatek důkazů.

Charles Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. Dvě desítky let si odseděl v indické věznici za několik krádeží. V roce 1986 se mu podařilo utéct z přísně střeženého dillíského vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl chycen na pláži v indickém státě Góa, avšak tvrdil, že eskapádu provedl proto, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění ze 14 vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

Když byl v únoru 1997 propuštěn, thajské vraždy už byly promlčeny a Sobhraj mohl odletět do Francie, kde byl po krátkém výslechu propuštěn. Poté o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy.

Video  Seroš X: Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera  - Reflex.cz
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání