Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Opilý zastupitel Vítanova Josef postřelil kolegu: Za pokus o vraždu dostal 9 let

Autor: ČTK - 
13. prosince 2022
12:56

Úhrnný trest devíti let vězení uložil dnes pardubický soud Josefu D., který 6. května střelil do zad v lese na Chrudimsku spolupracovníka. Muž utrpěl vážná zranění a bude mít zřejmě trvalé zdravotní následky. Kromě pokusu o vraždu byl třiatřicetiletý Josef D. obžalovaný také z ohrožení pod vlivem návykové látky a nedovoleného ozbrojování. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný i zmocněnec poškozeného si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Motivem činu byly dlouhodobé rozpory mezi oběma muži kvůli pití alkoholu Josefa D. Oba odjeli 6. května do lesa u Vítanova na Chrudimsku, kde měl o rok mladší muž těžit dřevo. Když se pustil do práce, střelil ho Josef D. do zad nelegálně drženou puškou, kterou měl v autě.

Video  Policie veze k soudu muže, který postřelil kolegu  - Policie ČR
Video se připravuje ...

Muž upadl na zem, přestal cítit nohy, a když se otočil, viděl střelce, který se k němu se zbraní přibližoval. Bál se, že bude ve střelbě pokračovat, chytil pušku za hlaveň, vytrhl ji útočníkovi z ruky a schoval ji pod tělem. Útočníkovi vypadl na zem mobilní telefon, který postřelený zvedl a zavolal na linku 158. Josef D. se pokoušel zbraně znovu zmocnit, a když se mu to nepodařilo, nasedl do traktoru a odjel.

Postřelený utrpěl vážné poranění páteře, kvůli kterému je nyní na invalidním vozíku. Je odkázán na pomoc okolí, musel se přestěhovat do domu s pečovatelskou sužbou v Hlinsku, podle svých slov se nedokáže ani sám obléknout, má psychické problémy, přišel o všechny koníčky a má zničený život. „Den co den se musím se zdravotním stavem prát. Pro mne jako by život skončil, mám deprese,“ uvedl muž.

Pozdější zkouška ukázala, že Josef D. měl v krvi 3,37 až 3,66 promile alkoholu, na nějž má podle znaleckého posudku plně rozvinutou závislost. Policie u něj doma našla další dvě pušky, pistoli a náboje, na něž neměl povolení. 

Obžalovaný se před soudem k činu přiznal, proto se nemuselo uskutečnit dokazování. Řekl, že je mu události líto. „Byl to chvilkový zkrat, nebylo to myšleno ve zlým. Je to zpackaný život mladého člověka i mne a celé rodiny,“ uvedl Josef D.

Předsedkyně senátu Anna Sobotková odůvodnila trest pod spodní hranicí sazby tím, ze Josef D. dosud nebyl trestán, uznal svou vinu a činu litoval. „Věříme, že lítost, kterou jste vyslovil, dopisy, které jste psal, i to, co jste řekl poškozenému, skutečně myslíte vážně, že vám je to upřímně líto. Že jste si vědom toho, že to, co jste udělal, ovlivnilo život zásadně jemu i vám, kdy budete do konce života nejen po psychické, ale i po materiální stránce za toto své jednání postižen,“ řekla Sobotková.

Soud také stanovil trest propadnutí zbraní a zákaz řízení motorových vozidel na pět let. Josef D. musí rovněž absolvovat ochranné protialkoholní léčení. Je také povinný zaplatit poškozenému škodu 72.000 korun, nemajetkovou újmu 296.000 korun za vytrpěné bolesti a 1,5 milionu korun za způsobené duševní útrapy. Zdravotní pojišťovně má nahradit škodu 1,259 milionu korun. Zmocněnec postřeleného požadoval za duševní útrapy deset milionů korun, soud ho s dalšími nároky odkázal na občanskoprávní řízení.

Josef Pepa ( 14. prosince 2022 20:24 )

Dostal tedy hodně málo za to vše čeho se dopustil,hlavně vůči mé osobě že mě chtěl připravit o život

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání