Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Podcast: Recidivista Záruba brutálně zavraždil mladou Janu (†16), našli ji s propíchlým srdcem

Video se připravuje ...
Autor: pdc, icp, jel - 
1. prosince 2022
05:00

Teprve šestnáctiletá Jana Š. bydlela ve Strakonicích a do školy chodila do Písku. Dne 16. května 2002 ji spolužáci viděli naposledy. Po obědě šla stopovat, aby se dostala domů. Pak se po ní slehla zem, její tělo bylo nalezeno až po třech týdnech. Jana byla nahá, měla roztrženou podprsenku a propíchnuté srdce.

Mrtvolu mladé Jany našel v lese houbař. Tělo bylo přikryté větvemi, především ale bylo ve značném stadiu rozkladu. Nebylo proto možné zjistit, zda byla dívka před smrtí znásilněna.

Stopy policii dovedly k recidivistovi Pavlu Zárubovi. Ten byl navíc v té době v podmínce kvůli znásilnění jiné ženy. Záruba měl u sebe mobilní telefon zavražděné dívky. Tvrdil sice, že mu ho dala matka, která ho našla v bufetu v Písku, ale kromě toho byly v jeho autě nalezeny vlasy Jany Š.

Přestože Záruba jakoukoli souvislost s vraždou popřel, byl nakonec odsouzen k dvaceti letům ve vězení a byla mu nařízena sexuologická léčba.

Vraždil někdo jiný?

Poté, co si Záruba odseděl ze svého trestu 13 let, žádal o obnovu procesu. Tvrdil totiž, že Janu Š. ve skutečnosti zavraždil jeho bývalý kamarád Václav N., s nímž se znal od dětství a v roce 2002 byli nejlepší přátelé.

Záruba tvrdil, že osudný den cestovali v autě oba, ale Janu zavraždil právě Václav N. Soud ovšem jeho žádost zamítl, podle něj v případu nebyly dostatečné nové skutečnosti a výpovědi svědků nebyly příliš věrohodné.

Více o vraždě mladé stopařky a o tom, jak vrah žádal o obnovu procesu, se dozvíte v nové epizodě Insta Crime Podcastu. Tu si pro vás připravil Blesk.cz ve spolupráci s Insta Crime Blogem.

Video  Insta Crime Podcast: Recidivista Záruba brutálně zavraždil mladou Janu (†16).  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání