Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Íránský režim zabil další mladou studentku (†14): Parmisu ubili před zraky spolužáků

Autor: rix, ČTK - 
3. listopadu 2022
10:05

Íránské bezpečnostní síly stojí za smrtí další nebohé školačky. Studentka si vytrhla ze svých učebnic portréty zakladatele islámské republiky. To policisty podnítilo k nepochopitelnému činu. Parmis Hamnavovou (†14) ubili k smrti přímo před zraky jejích spolužáků ve třídě.

Íránská zásahová jednotka si preventivně došlápla na jednu ze středních škol. Hledala zde jakoukoli stopu poukazující na to, že se školačky zapojují do protivládních protestů. Ty vyvolala smrt Mahsy Amíníové, kterou policie konfrontovala kvůli údajně špatně nasazenému hidžábu. Íránka posléze zemřela ve vězení.

Video  Íránský režim nechává střílet do lidí! Demonstrant ukázal šílená zranění.  - Reuters
Video se připravuje ...

Co bezpečností složky potřebovaly najít, to našly. Parmisa Hamnavaová si ze svých učebnic vytrhala portréty hlavy státu Rohulláha Chomejního. Všechny tamní učebnice začínají jeho citátem a portrétem, informoval deník Daily Mail.

Íránská tisková agentura Halwash uvedla, že policisté naběhli do třídy a kvůli provinění mladé studentky ji začaly před zraky ostatních studentů surově bít. „Hodně krvácela z nosu. Byla převezena do nemocnice, kde ve středu zemřela,“ prozradil agentuře jeden z blízkých zdrojů.

Samotná íránská vláda se nechce ke smrti Hamnavaové vyjadřovat. Média obvinila, že jsou nepřátelská a vědomě šíří o režimu negativní zprávy. Stejně tak si podle vládních představitelů média vymýšlí ohledně dalších úmrtí mladých studentek.

Protivládní protesty neutichají 

V Íránu i během víkendu pokračovaly rozsáhlé protivládní demonstrace a tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování velitele revolučních gard, že bezpečnostní složky protesty nekompromisně potlačí. Násilné střety se v neděli odehrály na řadě univerzit, kde policie proti studentům použila slzný plyn a střelbu, informovala agentura Reuters. Íránská agentura Tasním informovala, že kvůli účasti na protestech z minulých týdnů bylo obviněno asi 1000 lidí.

„Ti, kdo mají v úmyslu konfrontovat a rozvracet režim, jsou závislí na cizincích a budou potrestáni podle právních norem,“ uvedl šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí, čímž naznačil, že někteří demonstranti budou obžalováni z kolaborace s cizími vládami. Představitelé Teheránu opakovaně a bez důkazů prohlašují, že nynější demonstrace pomohly rozdmýchat cizí mocnosti.

 

Video  Smrt Mahsy Amíniové: Ženy si stříhají vlasy na protest proti dění v Íránu.  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání