Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Zataženo, déšť 19°C

Dozorci z Valdic údajně mlátili vězně v celách: Stíhá je GIBS

Autor: VaB, ČTK - 
22. ledna 2022
18:54

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Jsou obviněni z toho, že ve dvou případech fyzicky napadli v celách vězně, nebo tomuto napadání přihlíželi. GIBS zahájil trestní stíhání proti příslušníkům Vězeňské služby po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu.

„Dva příslušníci jsou stíháni ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a z přečinu vydírání, za což jim v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Šest dozorců je stíháno z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí v případě odsouzení až pětiletý trest odnětí svobody,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

První případ fyzického napadení se podle GIBS odehrál v květnu roku 2020, kdy šest dozorců vstoupilo do cely odsouzeného kvůli provedení prohlídky. „Příslušníci měli vynutit od odsouzeného fyzickým nátlakem sdělení, kde v cele se nacházejí nepovolené věci, a to tak, že měl být udeřen do tváře, měla mu být silným tlakem lámána operovaná noha a měla mu být obtočena jeho ruka okolo krku, a tím vyvíjen silný tlak na dýchací cesty,“ popsala Nguyenová. Dozorci tímto jednáním způsobili vězni podlitiny a škrábance a „dále mu tímto měly být způsobeny přetrvávající záškuby těla“, konstatovala inspekce.

Druhý případ se odehrál loni v březnu, kdy tři dozorci opět kvůli prohlídce vstoupili do cely jiného odsouzeného. „V cele ho měl fyzicky napadnout dozorce z předchozího případu tak, že do něho měl kopat a šlapat na něj a nejméně desetkrát ho měl zakleknout. Dále měl být udeřen do zadní části hlavy. Dva zbylí dozorci měli celému incidentu přihlížet. Tímto jednáním měly být způsobeny odsouzenému otlaky, hematomy a odřeniny,“ sdělila mluvčí GIBS.

O prvním případu napadení se inspekce dozvěděla díky oznámení jiného vězně, druhý případ oznámil inspekci příslušný kontrolní orgán Vězeňské služby ČR, dodala Nguyenová.

„Věznice Valdice případ po prvotním prošetření vnitřními policejními orgány Vězeňské služby předala GIBS. U nikoho z osmi obviněných dozorců nebyly naplněny zákonné podmínky pro zproštění výkonu služby,“ sdělila Právu mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Valdice jsou podle deníku čtvrtou českou věznicí, kde v posledních dvou letech řešila inspekce podezření na fyzické násilí ze strany dozorců. Další případy se měly odehrát ve Světlé nad Sázavou, Rýnovicích a v Pardubicích. U prvních dvou věznic byli tamní příslušníci obžalováni, kauza z Pardubic je zatím ve stadiu prověřování a nikdo dosud nebyl obviněn.

delviar ( 22. ledna 2022 19:45 )

v takových to zařízeních

delviar ( 22. ledna 2022 19:43 )

Sloužit v takovém ústavu není žádná sranda !!!! Je tam ,,ubytována,, lidská spodina,abfál, skušení muklové,na které se v životě ,,nalepilo,, to nejhorší! Je tam minimální šance aby měl výkon trestu vplyv na jejich ,,polepšení,,a tak jsou tam jen izolováni od společnosti a lidí venku,kteří by se jim chtěli mstít za jejich trestnou činnost na slobode. Existuje v praxi ,,tichá dohoda,, že odsouzení dělají co mají,co říká ustavní pořádek a příslušníci je ,,oceňují,, normálním přístupem a umožňují klidný výkon uděleného trestu a menší zažité úlevy pro starší skušené mukly,kteří vědí jak se chovat ,,aby bolo dobře,,... no ale jsou tam ,,živé bytosti,, a tak vyskočí nějaký problém,do toho emoce a problém je tu. Ale to se rychle vyřeší-tichý zákon života v takových to jistííííííí !!

MINULOST ( 22. ledna 2022 19:27 )

Tak dlouho bude stát upřednostňovat práva kriminálníků před policisty, celníky a vězeňskými dozorci, až tuhle práci nebude chtít nikdo dělat - to se jim mají snad dozorci klanět a prosit o dovolení?!?

Ruda_uderka ( 22. ledna 2022 19:14 )

Ve Valdicích je ten nejhorší odpad, většinou vrazi, kteří by v jiných zemích dostali trest smrti. Před lety jsem mluvil s jedním dozorcem (za minulého režimu), říkal, že případnou vzpouru jsou schopni potlačit, než by doběhli ke zdím, tak je stačí kosit kulometem. Takový materiál tam chovají.
Tak ať se těm chudáčkům nezkřiví vlásek a žijí si tam jako v interhotelu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání