Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Další týrání ve věznici? V Pardubicích nechali muže 25 hodin v poutech a na noc bez matrace

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
7. ledna 2022
12:24

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřuje několik dozorců z pardubické věznice, kteří údajně týrali jednoho z vězňů. Obviněn zatím nikdo nebyl. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Na konci prosince kvůli podobnému incidentu státní zástupce obžaloval sedm dozorců ze ženské věznice Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

V Pardubicích začala po stížnosti vězně vyšetřovat dozorce nejprve samotná věznice, poté případ předala inspekci. Podle zdroje MfD byl vězeň spoutaný 25 hodin, v cele pro výkon kázeňských trestů neměl přes noc ani matraci. Odsouzený je ve třetím stupni invalidity, ale nebyl umístěn do specializovaného oddílu pro trvale pracovně nezařaditelné, tvrdí zdroj deníku.

Věznice potvrdila, že jsou její zaměstnanci vyšetřováni, ředitel Jaromír Brich ale případ nijak blíže nekomentoval. „Ve věznici Pardubice je na základě výstupů z vlastní kontrolní činnosti v současné době prověřována v jednom případě správnost použití donucovacích prostředků. Věc ještě nebyla uzavřena, není možné tedy podat více informací,“ sdělila MfD mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby Markéta Prunerová.

GIBS potvrdila, že se případem zabývá od 29. prosince. „A to na základě oznámení, které jsme obdrželi od pověřeného orgánu Vězeňské služby. V současné době je věc ve fázi prověřování, tedy nebylo proti žádné osobě zahájeno trestní stíhání,“ dodala mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

MfD upozornila, že za rok 2020 stíhala GIBS za různé trestné činy 141 příslušníků bezpečnostních sborů, meziročně o 14 více. Z toho 34 bylo příslušníků a zaměstnanců Vězeňské služby, o rok dříve to bylo 21 dozorců.

Ve Světlé nad Sázavou se podle obžaloby v lednu 2020 sedm dozorců podílelo na několikahodinovém fyzickém i psychickém mučení odsouzené ženy. Inspekce je stíhá pro zločin mučení a jiné nelidské a kruté zacházení ve formě spolupachatelství. Jsou zproštěni výkonu služby, s obsahem obvinění se neztotožňují. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání