Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Miroslav (24) dostal definitivní trest za vraždu Jakuba (†26) na faře v Chudobíně: Odpyká si 17 let!

Autor: ČTK - 
3. listopadu 2021
13:25

Za vraždu muže na faře v Chudobíně na Olomoucku si Miroslav Vepřek odpyká ve vězení 17 let. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Definitivně tak zamítl mladíkovo odvolání.

Tragédie se stala v dubnu 2019 v budově farního úřadu. Vraždě předcházela potyčka mezi obžalovaným a šestadvacetiletým mužem. Podle obžaloby na Vepřeka nejprve zaútočil nožem druhý muž. Obžalovaný vzápětí uchopil také nůž a kamaráda opakovaně bodl. Poté ho udeřil pohrabáčem do hlavy, znalci nakonec spočítali 12 ran. Muž zemřel na místě, příčinou bylo zhmoždění mozku.

Případ brutálního zločinu z roku 2019 zaměstnal během dvou let soudy všech instancí. Neshody panovaly především v otázce, zda ho kvalifikovat jako vraždu, anebo zabití. Jen krajský soud v kauze vynesl tři rozsudky, třikrát se případem zabýval i vrchní soud a rozhodoval o něm Nejvyšší soud.

Podle vrchního soudu šlo o vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem. Již dříve poukázal na extrémní míru brutality, když Vepřek známého nejprve několikrát bodl nožem, ale nakonec ho umlátil pohrabáčem.

Krajský soud však tvrdil, že jsou naopak v tomto případě splněny podmínky trestného činu zabití. Zohlednil to, že Vepřek muže zabil až poté, co na něj poškozený zaútočil nožem. Mladík tak podle něj jednal v silném rozrušení způsobeném strachem o život.

Na zabití čin překvalifikoval krajský soud již loni v lednu, kdy muži uložil 9,5 roku. Vrchní soud ale kvalifikaci změnil na vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem a trest mu zvýšil na 17,5 roku. Případ ale vrátil na počátek Nejvyšší soud. V únoru letošního roku krajský soud opět označil násilnou smrt muže za zabití a obžalovanému za to uložil trest devět let vězení.

Vrchní soud v neveřejném zasedání případ vrátil krajskému soudu zpět s tím, že skutkový děj neodpovídal důkazům ve spise. Po vrácení spisu a doplnění dokazování výslechem znalců soud v srpnu vynesl třetí odsuzující rozsudek, kdy muže poslal za vraždu na 17 let do vězení.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud