Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Útok na romské děti v Lipníku: Manželé dostali podmíněné tresty

(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto)  (Autor: scom, archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
19. října 2021
11:08

Olomoucký krajský soud definitivně potvrdil podmíněné tresty manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým za napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Podle odvolacího soudu jsou výpovědi dětí věrohodné, zamítl tak odvolání obžalovaných. 

Za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob potrestal soud muže 14 měsíci s podmíněným odkladem na tři roky. Žena dostala mírnější dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky. 

Případ se stal loni v dubnu. Podle rozsudku pár skupinu dětí nejprve rasisticky urážel, poté následovaly rány pěstmi do obličeje a facky. V několika případech údajně útočníci pěstmi srazili děti na zem a kopali do nich. Podle původních lékařských zpráv utrpěly podvrtnutí krční páteře i povrchová poranění, lehký otřes mozku a zhmožděniny.

Zmocněnci napadených mluvili o brutálním útoku, kdy dvojice kopala do bezbranných dětí, čtyři z nich poté musely vyhledat lékařské ošetření a další psychologa, uvedla zmocněnkyně. Žádali pro napadené zaplacení nemajetkové újmy. Soud však jejich návrh zamítl, přiznal jim pouze bolestné ve výši 35.000 korun a s dalšími nároky je odkázal na občanskoprávní řízení. Jedna ze zmocněnkyň označila dnes rozsudek soudu za skandální.

Případ policisté původně vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití, později jej překvalifikovali na trestný čin pokus ublížení na zdraví a výtržnictví. Nakonec policie dvojici začala stíhat i kvůli rasovým pohnutkám. Manželé podle obžaloby slovně a fyzicky napadli sedm dětí, některé z nich musely být poté ošetřeny v nemocnici.

Další videa
Osoby v pátrání