Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Lukostřelec (37) v norském supermarketu zastřelil 5 lidí: Dánský občan podle policistů konvertoval k Islámu

Aktualizováno -
14. října 2021
14:26
Autor: ČTK, rix - 
14. října 2021
05:50

Norská policie podezírá ze středeční vraždy pěti lidí lukem a šípy dánského občana, který žije ve městě Kongsberg, kde k útoku došlo. Muž byl ve středu večer zadržen a obviněn, uvedla DPA. Policie se rozhodla zveřejnit alespoň základní informace o podezřelém, protože po sociálních sítích se začaly šířit četné nepravdivé informace, cituje policejní prohlášení list Verdens Gang. Podle kriminalistů muž dříve konvertoval k Islámu.

Obviněný muž je třicátník, dánský občan a motiv jeho činu zatím není jasný, mohlo by jít o terorismus. Podle vyjádření policistů na tiskové konferenci útočník již dříve konvertoval k Islámu a existovaly obavy ohledně jeho radikalizace. Uvedl to server vg.no. Podle agentury AFP norské bezpečnostní služby uvedly, že útok nese známky teroristického činu.

"Útok v této fázi vypadá jako teroristický čin. Jaké byly jeho motivy, objasní v detailnější podobě vyšetřování," uvedla norská tajná služba s tím, že podezřelý je pro ni z minulosti známý. Stupeň ohrožení terorismem v Norsku se podle PST v souvislosti s útokem nemění.

"Útoky na náhodné kolemjdoucí na veřejných místech jsou opakujícím se postupem islamistů, kteří páchají na Západě teroristické činy," konstatovala tajná služba.

Útočník spolupracuje s policisty

Podle policejní zmocněnkyně Mathiassenové je obviněný muž policistům známý. Jak uvedl podle deníku Dagbladet, údajný vrah si svůj čin uvědomuje a potvrdil, že za masakrem stojí právě on. To potvrdil jeho státní zástupce Fredrik Neumann, pachatel s policisty spolupracuje a důkladně svůj čin popisuje. 

Útočník ozbrojený nejen lukem a šípy ve středu večer zabil ve městě Kongsberg na jihovýchodě Norska pět lidí a další dva zranil. Oba ranění jsou mimo ohrožení života, píší norská média. Podle nejnovějších informací měl útočník použít vícero zbraní. 

První hlášení o muži s lukem a toulcem šípů, který střílí po lidech, přišlo v 18:13 místního i SELČ času. K útoku došlo v supermarketu Coop Extra, což potvrdila mluvčí řetězce. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který byl v tu chvíli mimo službu.

Svědek Thomas Nilsen pro Dagbladet popsal dramatické události. „Všude bylo plno křiku, nikdy jsem nic takového neslyšel, byly to výkřiky smrti,“ uvedl muž, který žije v oblasti, kde k brutálnímu činu došlo. 

Útočník se pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18:47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Problémy v rodině 

Jak uvedl server vg.no, útočník měl v minulém roce vyhrožovat jednomu z rodinných příslušníků. Vnikl do jednoho z domů svých blízkých, kteří ho požádali, aby odešel. Údajný vrah namísto toho pohrozil jednomu z nich zabitím. Soud mu proto uložil šestiměsíční zákaz návštěv jeho příbuzných. 

Muž měl být dále v roce 2012 odsouzen nepodmíněně na šedesát dní za krádež a nákup hašiše. 

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.

Video Uběhlo 10 let od největšího masakru v Norsku - Videohub

 

abcdefghijkl ( 14. října 2021 21:15 )

Jsem docela rád, že do našeho COOPu se stále nemusím bát zajít

abcdefghijkl ( 14. října 2021 21:14 )

Líbilo se mi jak honem začali policii rozdělovat zbraně
U nás mohl po první vraždě obdržet legálně jednu do kožichu a čtyři další mohli žít.

abcdefghijkl ( 14. října 2021 21:12 )

Ta rasistická, ubrečená? Vypadá to tak

abcdefghijkl ( 14. října 2021 21:11 )

Také mne to uklidnilo

abcdefghijkl ( 14. října 2021 21:11 )

Byl v hledáčku policie, takže za mě je tím vše vyřešeno... počkat.... aha....
Tak ne...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání