Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Desítky zraněných po střetech v Jeruzalémě. Policie nasadila slzný plyn a speciální granáty

Autor: ČTK - 
10. května 2021
09:11

Izraelská policie se dnes u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě opět střetla s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážníci do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Brzy ráno se izraelská policie podle webu The Times of Israel rozhodla kvůli obavám z možných střetů zakázat židům vstup do komplexu na Chrámové hoře. Má také rozhodnout, zda povolí plánovaný pochod židovských nacionalistů.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domů ve čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Do jejich domovů se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.

V pátek utrpělo při střetech mezi Palestinci a policií u mešity Al-Aksá zranění kolem 200 Palestinců. V sobotu a neděli se do komplexu vrátil klid a střety se přesunuly do jiných částí města. Podle Červeného půlměsíce si sobotní střety vyžádaly kolem stovky zraněných.

Ke zklidnění situace vyzvaly EU, Rusko, USA i OSN.

flesch2z ( 10. května 2021 15:53 )

Policie má také rozhodnout, zda povolí plánovaný pochod židovských nacionalistů.

Plesku nepleskej, to nejsou židovští nacionalisté, ale ortodoxní židé, které by Palestinci zcela určitě napadli.
Nebo si myslíš, že policie dává židovským nacionalistům extra povolení k pochodu a liberálním židům taky extra povolení? Jsou to zkrátka židé, které by Palestinci napadli, protože Palestinci jsou rození teroristé.

wenzel trousil ( 10. května 2021 09:40 )

Jeruzalem,,,kde to je? Zeby v CIne? Nebo Rusku? Tam se prece "Porusuji lidska prava", ne??? TO takovy USA, vzor "Demo­kraci­e",,,v­cera dalsich 6 MRTVOLEK v Colorado Springs",,idealni misto k ziti pro vsechny co se lidskych prav nemuzou nabazit,...

Zobrazit celou diskusi
Další videa