Sobota 15. května 2021
Svátek slaví Žofie, zítra Přemysl
Oblačno, déšť 16°C

Češi věří vládě nejméně z Evropy, víc důvěry má i Brusel. Havlíček viní pandemii

Autor: ČTK - 
3. května 2021
20:16

Češi věří vládě své země nejméně ze všech obyvatel zemí Evropské unie. V dnes zveřejněné národní zprávě z unijního průzkumu Eurobarometr to uvedlo zastoupení Evropské komise v ČR. Podíl obyvatel Česka, kteří důvěřují české vládě, podle průzkumu meziročně klesl ze 40 na 19 procent. S opatřeními vlády proti šíření koronaviru je spokojena asi čtvrtina Čechů. Důvěra Čechů v EU meziročně stoupla z 39 procent na aktuálních 48 procent, což je nejvíce od roku 2013.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády poznamenal, že vláda musela kvůli koronaviru učinit nejméně populární opatření v historii České republiky. Má za pochopitelné, že to lidé vnímají tak, že ten, kdo opatření musí dělat, je vláda, logicky jí tak dávají určitou část viny.

Obyvatelé Česka oproti minulému průzkumu Eurobarometr, zveřejněnému loni v únoru, méně věří české vládě i Parlamentu ČR. Podíl lidí důvěřujících Parlamentu v Česku klesl meziročně z 25 na 15 procent. Výrazně vyšší je důvěra v unii i třeba v OSN, která vzrostla ze 45 na 57 procent.

Zatímco své vládě i Parlamentu aktuálně věří méně než pětina Čechů, průměrná důvěra v národní vlády a parlamenty za všechny země EU činí zhruba 36 procent. Průměrná důvěra v unii za všechny země EU činí 49 procent, je tedy podobná jako míra důvěry Čechů v unii. Česko však nadále patří k zemím s nejmenší důvěrou v EU. Nejvyšší je důvěra v EU v Portugalsku se 78 procenty a nejnižší ve Finsku s 37 procenty.

„My jsme na rok museli zavřít ekonomiku, kulturu, sport, vzdělávání, volnočasové aktivity. (...) Nemůžeme to srovnávat s tím, co bylo na jaře minulého roku. V té době nikdo nevěděl, jak bude covid dlouho působit,“ řekl Havlíček. „Pokud to trvá rok a déle, dochází peníze, firmy se zadlužují, lidé nemají jistotu práce, děti nemůžou chodit do škol, to se logicky projevuje v tom, že se hledá viník. A je pochopitelné, že lidé to vnímají tak, že ten, kdo opatření musí dělat, je vláda. Logicky jí dávají určitou část viny,“ dodal.

Oprávněná opatření

Nedůvěra v českou vládu se odráží i v názorech účastníků průzkumu na úroveň demokracie v Česku a na protikoronavirová opatření vlády. Zatímco v předchozím průzkumu bylo s fungováním demokracie v Česku spokojeno 66 procent Čechů, nyní je to 45 procent. Průměrná spokojenost s fungováním národní demokracie za všechny země EU činí 55 procent.

Video Džihád proti Babišovi? Premiéra rozlítil dotaz na dotace: Účelový audit, udání a manipulace. - ČTK / Blesk Zprávy

Opatření zaváděná v Česku proti šíření nemoci covid-19 považuje naprostá většina Čechů - 68 procent - za oprávněná. S tím, jak opatření aplikuje česká vláda, je ale spokojeno 24 procent dotázaných. Naproti tomu je s opatřeními zaváděnými krajskými a dalšími místními orgány spokojeno 48 procent Čechů a s opatřeními zaváděnými EU 40 procent lidí.

Oproti minulému průzkumu značně poklesla i důvěra obyvatel Česka v ekonomiku. Situaci české ekonomiky nyní považuje za dobrou 30 procent dotázaných, zatímco v předchozím Eurobarometru ji kladně hodnotilo 71 procent Čechů. Naprostá většina Čechů ale stále pozitivně vnímá finanční situaci vlastních domácností nebo zaměstnanost v Česku.

Průzkum se prováděl letos od 17. do 22. února. Zúčastnilo se ho 1100 obyvatel Česka starších 15 let.

Video Jourová o nedostatku vakcín: Nechci vidět u Sputniku leták, že to nezvládáme. - Jakub Tomek, Lukáš Červený

marmat ( 5. května 2021 00:13 )

denisz: Lidé rozliší, kdo se pral s naprosto neviditelným nepřítelem víc než rok
a kdo jenom konspiroval a syste­matic­ky/ú­čelo­vě a velmi demagogicky rozbíjel KAŽDÝ DEN náš klid tedy i ten který jsme se moc snažili navodit.
Každým vystoupením v PS, TV, Mediích štvali proti vládě.
Nezapomenutelné vystoupení Fialy u Moravce ...Babiš nedělá NIC !

marmat ( 5. května 2021 00:05 )

luder: Lidi byly dlouho ovce a později dost ignoranti.
Politika je nezajímala-vůbec.
Pak se to změnilo . Dnes nechápeme volbu ODS s óbr-tunely v DNA a metrosexuálem včele, který se před Vánoci sám u sebe "pasoval" na Premiéra !
Lidé zbystřili a teď to uměj roztřídit. Zásnuby SPOLU i Pirátů se STAN pro porážku nenáviděného, pilného a náročného Premiéra!? Nejsme vygumované ovce-už NIKDO !

marmat ( 4. května 2021 23:54 )

A teď si představte, že by tu ženskou stránku a kukadla použila jako dáma...
Fajnově a noblesně. Ale to už nestihne.
Je z ní v mezičase totiž naprosto neakceptovatelná domina !

marmat ( 4. května 2021 23:49 )

Teď se v politice doslova "vaří voda". Pučisti nevědí za jaký konec by to měli uchopit. Mimořádné schůze o nedůvěře, sám štvanec AB by se jich měl prý zeptat sám, zdali ho mají rádi?
Měly by prý být předčasné volby, ale zase chybí na to zákon !
Cirkus Humberto z Kocourkova.
Do toho všeho zhrzenci bez roušek na náměstích, nebo s rakvemi u domů ministrů. Taky pyšní udavači píšou do Bruselu a neumí o ničem jiném mluvit!
Proti nim vláda, která ani nespí a rok se z ní kouří. Nemá žádný vzor co se má přesně a bezchybně dělat s Pandemií !
A co naše k tomu naše opozi­ce..­..kon­spiru­je, lže a fejkuje, sabotuje .

marmat ( 4. května 2021 23:33 )

Nadávání nám vždycky šlo....celkem na COKOLIV

Zobrazit celou diskusi
Další videa