Středa 27. října 2021
Oblačno 13°C

Šílený lukostřelec zaútočil v Norsku na lidi: Několik jich zabil!

Aktualizováno -
13. října 2021
22:18
Autor: ČTK - 
13. října 2021
21:36

Útočník ozbrojený lukem a šípy ve středu večer zabil ve městě Kongsberg na jihovýchodě Norska několik lidí a další zranil. Podezřelý byl zadržen a zranění byli převezeni do nemocnice. Útoky se odehrály na několika místech v centru města, které leží jihozápadně od norské metropole Osla. O možném motivu činu nechtěl policejní šéf Öyvind Aas spekulovat, uvedla agentura DPA.

"Muže, který spáchal tento čin, policie zatkla; podle našich informací ho spáchal sám," řekl Aas novinářům. "Můžeme bohužel potvrdit, že několik lidí bylo zraněno a několik také zabito," uvedl. Počty obětí odmítl upřesnit.

Dnešní útoky se odehrály v "rozsáhlé oblasti" města Kongsberg, které má přibližně 28.000 obyvatel. Podle televize TV2 měl útočník také nůž a možná i další zbraně.

Podle deníku Aftenposten policie dostala před 18:15 několik hlášení o člověku kráčejícím městem, ozbrojeným lukem a šípy a střílejícím po lidech. "Máme mnoho svědků, které je třeba vyslechnout, a nyní nemáme další informace," řekl Aas na tiskové konferenci.

Policie podle ohledává různá místa činu. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvali obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež. V Norsku ve čtvrtek nastoupí do úřadu nová středolevá vláda v čele Jonasem Gahrem Störem, šéfem Dělnické strany (AP).

VIDEO: Útok USA na údajné teroristy ISIS v Kábulu: Zemřeli ale jen civilisté

Video Útok USA na údajné teroristy ISIS v Kábulu: Zemřeli ale jen civilisté - Reuters/EFE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání