Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Na poslední chvíli zastavili popravu: Vězeň chce, aby na něj při smrtící injekci vkládal ruce pastor

Autor: ČTK, ran - 
9. září 2021
09:52

John Henry Ramirez, odsouzený k trestu smrti za loupežnou vraždu, zažaloval úřady za nesplnění svého posledního přání. Chtěl, aby na něj během popravy vkládal ruce pastor. Americký nejvyšší soud na poslední chvíli popravu zablokoval. 

Pře se vede o to, zda se pastor může odsouzence při výkonu trestu dotýkat. Texaské zákony totiž sice umožňují přítomnost duchovního v „cele smrti“, musí ale sedět stranou a nesmí mluvit.

Soud detaily případu Johna Henryho Ramireze, odsouzeného za loupežnou vraždu z roku 2014, kdy si z prodejny odnesl v přepočtu 27 korun, projedná v říjnu nebo v listopadu.

Nejvyšší soud popravu zablokoval jen tři hodiny před tím, než smrtící látka měla proniknout Ramirezovi do krve. Odsouzenec už čekal v cele poblíž popravčí místnosti ve věznici v Huntsvillu.

Ramireze odsoudili za ubodání prodavače Pabla Castra (†46) v texaském městě Corpus Christi. Ramirez mu zasadil 29 ran nožem, když se po třídenním drogovém řádění spolu se dvěma ženami pokusil ukrást peníze na další drogy. Přepadení jim vyneslo 1,25 dolaru (27 korun). Ramirezovi se podařilo utéct do Mexika, policie ho dopadla po třech a půl letech.

Upírají mu práva?

Remirezův právník Seth Kretzer se domnívá, že texaský soud zamítnutím práva na blízkou přítomnost pastora v cele a pronášení hlasitých modliteb při popravě upírá trestanci jeho spirituální práva.

„Upírat náboženský rituál v tak vzácnou chvíli, kdy někdo odchází z tohoto světa do dalšího, je projev nepřátelství vůči náboženskému vyznání,“ tvrdí Kretzer. Ramirezovu první žádost tohoto druhu už zamítl odvolací soud nižší instance.

Jeho případ není jediný v Texasu ani v dalších amerických státech, kdy se vězni domáhají přítomnosti duchovního při popravě.

Bezpečnostní riziko

Texas v dubnu zrušil dvouletý zákaz přítomnosti duchovních v cele smrti. Do roku 2019 mohli být při popravě státem zaměstnávaní kněží, nyní to mohou být duchovní, které si vězeň sám zvolí. Není ale povolen fyzický kontakt mezi nimi ani hlasité modlení.

Podle úřadů je takový kontakt bezpečnostním ohrožením a hlasitá modlitba rušící prvek, který může do popravy vnést chaos. Většinou při popravě mluví jen odsouzený, který může pronést poslední slova, a pak lékař, jenž oznámí přesný čas smrti.

Za oběť se nikdo nepomodlil

Castro měl devět dětí a prokurátor Mark Skurka, účastnící se procesu s Ramirezem, řekl, že by vězeň měl mít právo na svého duchovního poradce ve chvíli popravy, ale při zachování bezpečnosti. „Za Pabla Castra se nikdo nemodlil, když ho ten chlap devětadvacetkrát bodl. Nedostalo se mu laskavosti v podobě přítomnosti duchovního,“ řekl Skurka.

Spolu s Ramirezem byly za přepadení odsouzeny i obě ženy, ale k nižším trestům a jsou stále za mřížemi.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání