Bahara před lety prožila hrůzy Tálibánu: Teď žije v Anglii a bojí se o rodinu a blízké v Afghánistánu
O část rodiny už ji Tálibán před desítkami let připravil. Teď se uprchlice Bahara, jež žije v Anglii, musí opět bát. Radikálové znovu opanují Afghánistán a žena má o svou rodnou zemi strach. Podle svých slov už nemá energii na to, aby byla silná, a po nocích pláče.
Jak uvedl deník Mirror, Afghánka nemá s Tálibánem dobré zkušenosti. Poté, co přišla o otce, jí radikálové zabili matku a její tři sourozence. Když později čekala první dítě, rozhodla se z Afghánistánu odejít. Už jako teenagerka se vydala na nebezpečnou cestu. Útěk byl podle ní nutný. Chtěla se dostat ze stejné brutality, kterou teď podle jejích slov Tálibán v její rodné zemi opět nastoluje.
Usadila se v Leedsu, kde už žije přes dvacet let. Teď má ale strach. Sleduje převzetí moci v Afghánistánu, v němž stále žijí její blízcí. „Stala jsem se velkou bojovnicí, ale upřímně už nemám energii pokračovat, pláču. Moje rodina se skrývá bez peněz a jídla,“ uvedla zdrcená žena. Bojí se, že opět přijde o část svých příbuzných.
A není sama. Jak uvádí, v její komunitě v britském Leedsu je více lidí, kteří se bojí o své rodiny. Bahara by podle svých slov už dávno nežila, kdyby v Afghánistánu zůstala. V Anglii založila vlastní organizaci a stala se výrazným hlasem afghánské komunity. „Musela jsem odejít, abych přežila. Pravděpodobně bych teď nebyla na živu, anebo bych byla provdána za nějakého člena Tálibánu,“ vysvětlila.
Mezitím už jen v Kábulu zemřelo při teroristických útocích přes 170 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Na letišti čekají tisíce zoufalých žen a dětí se svými muži, aby se dostali z područí tálibánské tyranie.
Ministerstvo vnitra oznámilo, že Spojené království je během tohoto roku připravené přivítat 10 000 afghánských uprchlíků. Bahara vyzvala lidi, aby nové uprchlíky přivítali a chovali se k nim tak, jako kdyby byli doma, protože nejlépe poznala utrpení, jakým teď procházejí.
Varovala, že další uprchlíci, kteří již hledali lepší život ve Velké Británii, čelili zločinům z nenávisti a islamofobie. „Cokoli, co můžeš jako zodpovědný člověk vykonat, tak vykonej. Kam jinam máme utéct?“ apelovala. Podle ní je třeba respektovat žadatele o azyl, jelikož v Afghánistánu nevědí, jestli se dožijí dalšího měsíce.
Je všeobecne známe, že čím viac imigrantov štát prijme, tým väčšia skupina za nimi dorazi. Bahara, naši otcovia vzali do rúk zbrane, a bójovali za slobodu. A co robite vy? Idete poarazitovat do druhych statov, nariekate, a čakate, že sa o vas postaraju. A prečo by sa mali? Vezmi zbrane, a chod bojovat za slobodu, a´Tvoji sukmeňovci tiež.