Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Tálibánci v Afghánistánu popravili ženu: Nebyla prý dostatečně zahalená

Autor: jel - 
18. srpna 2021
17:39

Extremistické islamistické hnutí Tálibán o víkendu obsadilo hlavní město Afghánistánu - Kábul. Když byla tato skupina v zemi u moci v letech 1996-2001, ženy v zemi neměly téměř žádná práva a byly naprosto vykořisťované. Mohly se zdržovat téměř výhradně ve svých domovech. V případě, že vyšly na veřejnost, musely být zcela zahalené, a to včetně obličeje. Nyní panuje oprávněná obava, že bude situace podobná. V jednom ze svých proslovů sice Tálibánci tvrdili, že zajistí, aby práva žen byla dodržována, nicméně realita je zřejmě jiná. Objevil se případ ženy, která byla zastřelena údajně proto, že byla nedostatečně zahalená.

Podle informací kanálu Fox News byla v afghánském městě Taleqan extremisty zastřelena žena. Důvodem, proč byla tak krutě popravena, mělo být to, že byla podle Tálibánců na veřejnosti nedostatečně zahalena.

Vůdci hnutí přitom při jednom ze svých proslovů slibovali, že práva žen budou dodržena. V posledních dnech také ženy vybízeli, aby se vrátily do prací a škol.

Když byla země ovládána tímto hnutím naposledy, jediným přípustným oděvem pro ženy na veřejnosti byla burka. Burka je typ tradičního oděvu, který zahaluje celou postavu včetně obličeje. Kromě ní však existují i další varianty tradičních oděvů, některé odhalují pouze oči, jiné celou tvář či vlasy.

V posledních letech, kdy byla u moci v Afghánistánu vláda podporovaná Spojenými státy, ženy v zemi často nosily na veřejnosti i jiné typy tradičních oděvů. To, že se situace změnila poté, co se dostal k moci Tálibán, dokazuje i změna v oblékání reportérky kanálu CNN Clarissy Wardové.

„Vždy jsem nosila v ulicích Kábulu na hlavě šátek, i když ne tak, aby zakrýval celé vlasy… A ne s abájou (druh tradičního roucha, který zakrývá celé tělo, obvykle bývá doplněna šátkem - pozn. red.),“ napsala Wardová na sociální síti Twitter.

Je zřejmé, že ženy patří v zemi mezi skupiny, které jsou novým režimem nejvíce ohroženy.

Video Tálibán oslavuje návrat řezníka Baradara. - Twitter

Milos_S ( 19. srpna 2021 22:14 )

Tyto samé to evidentně určitě nejsou ;)

fremodyn ( 19. srpna 2021 20:37 )

Dovzdělej se. V češtině i ve významu věcí, o kterých tady blábolíš.

fremodyn ( 19. srpna 2021 20:31 )

Prase jsi ty. Taky by tě měl někdo odpràsknout, abys neplodil další prasata.

oliiiii3 ( 19. srpna 2021 17:16 )

Tyhle prasata neumějí nic jiného než vraždit, kéž by si je všechny čert odnesl

zemanbures ( 19. srpna 2021 08:41 )

A tyhle zvrhlá fanatická náboženská prasata pustili Američani k moci. Uvolnili cestu prasatům a dobytkům, zaostalým šmejdům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání