Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

215 mrtvých dětí! Děsivý nález masového hrobu na pozemku bývalé internátní školy

Aktualizováno -
30. května 2021
11:11
Autor: rix - 
30. května 2021
09:43

Kosterní pozůstatky nebohých dětí se našly na pozemku bývalé internátní školy v Kamloops v Kanadě. Podobné školy měly za úkol převychovávat děti indiánských rodičů. Podle kanadského premiéra jde o bolestivou připomínku hanebné historie Kanady.

O tom, že se na místě nacházejí dětské ostatky, měli lidé tušení. I proto se skupina v čele s Rosanne Casimirovou vybavila speciálním radarem pro vyhledávání pozůstatků. „Naše komunita o tom měla tušení, tak jsme to museli ověřit. Jak víme, všechna ta úmrtí ani nejsou zdokumentována,“ uvedla podle deníku Daily Star Casimirová.

Některým obětem nalezeným v hrobě nebyly v době úmrtí ani tři roky. Děti byly údajně uneseny ze svých rodin a poslány do škol, kde jim bylo zakázáno praktikovat svou rodnou kulturu nebo mluvit jejich rodným jazykem. Odříznuty od rodičů měly děti zakusit to nejhorší zacházení.

Od 30. do 90. let dvacátého století navštěvovalo podobné instituce více než 150 000 dětí. Kanadské úřady dnes nazývají tyto praktiky „kulturní genocidou“. Děti měly být týrány, znásilňovány a trpěly hladem.

Zjistilo se, že více než 4100 dětí zemřelo během školní docházky. Předpokládá se, že úmrtí 215 dětí pohřbených v areálu kdysi největší kanadské internátní školy nebyla do tohoto čísla zahrnuta, dokonce se zdá, že dosud nebyla zdokumentována.

„Kanadská vláda pokračovala v této politice kulturní genocidy, protože se chtěla zbavit svých právních a finančních závazků vůči domorodým obyvatelům a získat kontrolu nad jejich zemí a zdroji,“ uvedla komise pro pravdu a spravedlnost. Ta se zabývá odhalováním vládních provinění. Kanadská vláda se za tyto praktiky v roce 2008 formálně omluvila.

Další videa
Osoby v pátrání