Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Čeští vojáci pracují s moderním protiletadlovým systémem: Cvičili s ním po celé Evropě

Autor: rix - 
12. května 2021
13:54

Čeští vojáci převzali protiletadlové zbraně nové generace. Techniku s označením RBS-70 již mají vojáci v malíku, pracovali s ní patnáct let. Teď ale švédská společnost Saab Dynamics AB dodala českým vojákům o generaci novější RBS-70NG. V rámci cvičení Češi projeli celou Evropu, práce vojáka vyžaduje odhodlání.

Nejzkušenějším matadorem, co se protiletadlových operací týče, je rotmistr Marek Brabec. Ten se zbraní v ruce strávil třináct let. Teď školí vojáky ze Strakonic. Přiznává ale, že samotnou palebnou jednotku opouštěl nerad. „Bavilo mě pracovat s lidmi. Když vidí vojáci při výcviku posun, pracují úplně jinak,“ vysvětluje svou motivaci zkušený lídr, který si v armádě prošel mnoha pozicemi.

Vojáci nabírali zkušenosti s původním protiletadlovým systémem všude možně. „Nejvíce zkušeností jsme získali při mezinárodních cvičeních,“ uvedl rotmistr. Ten se svými žáky nechyběl ani na vyhlášeném cvičení Trident Juncture v Norsku. Tam si vojáci nejvíce vyzkoušeli spolupráci s ostatními jednotkami NATO. I samotný přesun na akci byl pro ně výzvou, koneckonců jich do Norska letělo dvě stě.

„Z místa sladění s německou obrněnou brigádou, jíž jsme byli součástí, jsme do prostoru operace urazili 160 kilometrů. Zde jsme pak působili nepřetržitě několik dní,“ zavzpomínal rotmistr Brabec a dodal: „Byli jsme samozřejmě vyčerpaní, ale museli jsme se s tím poprat,“ dodal.

Podle rotmistra se vojáci nejvíce naučí od starších kolegů, které by podle něj měli stoprocentně respektovat. Také dodává, že se voják neobejde bez fyzičky. „Aby koneckonců neudělali sami sobě ostudu,“ vysvětlil.

Dále vyzdvihuje výhody vojenského povolání, které je podle něj ideální z toho důvodu, že v práci vojáci sportují v pracovní době. Také je podle rotmistra u vojáků velká perspektiva co do růstu kariéry. „Když je voják ochotný na sobě pracovat, čeká jej kariérní růst,“ uzavřel Brabec.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání